OPPO A91 vs Redmi Note 8T: jak matryca 48 Mpix radzi sobie w średniakach podczas wycieczki rowerowej?

telefony

Zazwyczaj na krótką wycieczkę rowerową nie zabieramy profesjonalnego aparatu fotograficznego, ale naszego smartfona. Obecnie średniopółkowce są w stanie robić przyjemne dla oka zdjęcia, wyposażane są w coraz większe matryce. Obecnie swoistym standardem jest matryca 48 Mpix od Samsunga. Wyposażone są w nią między innymi Redmi Note 8T i OPPO A91. Oba te urządzenia zabrałem na wycieczkę rowerową. Zobaczcie jak się sprawdziły.

Filmowanie

Na pierwszy ogień tym razem idzie filmowanie. Oba urządzenia były przeze mnie trzymane w rękach, obok siebie. Jak można zauważyć, na filmach kręconych w 1080p kolory są zupełnie różne. Ten z prawej strony jest bardziej złocisty, a ten z lewej według mnie bardziej stonowany i bliższy rzeczywistości. Widać, też, że urządzenie z prawej ma nieco gorszą stabilizację obrazu.

Urządzenie, które poprzednio było z lewej, teraz znalazło się u dołu.

Domyślacie się, który telefon jest który? Redmi Note 8T okazał się tym, który bardziej trzęsie na nagraniu, a także pokazuje kolory trochę według swojej interpretacji.

Zdjęcia

Jeśli chodzi o fotografie, pierwsze zdjęcie, które Wam przedstawiam zostało wykonane bez wsparcia AI czy sztucznej inteligencji. Widać, że oba telefony reprezentują podobny poziom. Kolory w Redmi są jednak nieco cieplejsze, a po przybiżeniu 10x zdjęcie jest mniej wyostrzone. Widać także, że drzewa mają bardziej zielony niż czarny kolor.

Oba smartfony w interfejsie aparatu mają możliwość wykonania fotki z przybliżeniem 2x. W przypadku smartfona Xiaomi jest to jednak zasługa teleobiektywu, a przynajmniej w teorii, bowiem zdarza się, że zdjęcie w lepszych warunkach jest wykonywane główną matrycą. W tym przypadku efekt prezentuje się następująco – zdjęcie z OPPO jest bardziej wyostrzone i ponownie reprezentuje inne barwy.

Oba urządzenia mają także tryby AI oraz HDR w aplikacji aparatu. Zobaczcie jak to wygląda, w przypadku Xiaomi jest to intensywniejsze, szczególnie przy HDR-rze, ale warto wziąć pod uwagę, że jeśli chcecie uzyskać podobny efekt w OPPO można włączyć dodatkowy tryb podbijający kolory.

Zobacz też: Jak zainstalować aplikację Google Camera na Redmi Note 8T?

Kolejną kategorią, w której porównamy zdjęcia jest tryb macro. Note 8T ma od tego specjalny obiektyw, a OPPO robi zdjęcia z bliska szerokim kątem. Tutaj zdecydowanie aparat z Xiaomi nie nadaje się praktycznie do niczego.

Możemy także porównać oba telefony w trybie portretowym. OPPO A91 automatycznie rozmywa tło, a Redmi Note 8T pozwala na wybranie przysłony.

Na koniec jeszcze kilka bonusowych fotografii. Spróbujcie sami odgadnąć jakim telefonem zostały wykonane, a potem zajrzyjcie niżej po odpowiedź.

Warto przeczytać: Recenzja OPPO A91 – witamy na rynku średniopółkowców

Jak widać, oba smartfony spisują się podobnie, choć widać dużą różnicę w kolorach, a także stabilizacji podczas filmowania. Redmi Note 8T oferuje mniej ostre zdjęcia o bardziej podkręconych barwach, a OPPO A91 stara się lepiej uchwycić rzeczywistość.

Fotki z dołu są w wykonaniu smartfona Xiaomi, a te u góry jego rywala. Dajcie znać w komentarzach, którego Wy byście wybrali jeśli chodzi o aparat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!