Kolejne miasto w Polsce wprowadza testowanie sieci 5G. Tym razem jest to mój rodzinny Lublin!

Kolejne miasto w Polsce wprowadza testowanie sieci 5G. Tym razem jest to mój rodzinny Lublin!

Lublin to miasto, które wyróżnia się naprawdę pięknym Starym Miastem. Cały czas odwiedzane jest ono przez masę turystów. Teraz jednak nie tylko to będzie czymś szczególnym, bowiem Orange rozpoczął testy sieci 5G właśnie w tym mieście!

Orange we współpracy z Nokią testuje 5G w Lublinie

Moje miasto dołącza do listy miast w Polsce, gdzie możemy testować działanie sieci 5G. Jest to już drugie miasto, w którym to Orange wprowadza tę infrastrukturę. Wcześniej, wraz z firmą Ericsson, zrobili to w Warszawie. To duży krok w stronę wprowadzenia na dobre tej technologii, która zrewolucjonizuje naprawdę wiele rzeczy. To, że transfer danych będzie o wiele, wiele szybszy, to jedno. Tak naprawdę chodzi tu o to, co dzięki temu będzie możliwe, mówię tu głównie o różnych usługach świadczonych z chmury. To wpłynie pozytywnie na rozwój różnych sektorów gospodarki.

Warto przeczytać: Huawei wprowadza na rynek przenośny router 5G ze sporą baterią

Prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher, mówi, iż Lublin jest jednym z dziesięciu miast w Europie, gdzie przeprowadzane są testy sieci 5G i to nie bez powodu. Ten operator zatrudnia tutaj ponad tysiąc pracowników, a ponad 120 tysięcy gospodarstw domowych, co stanowi 75% ich wszystkich klientów w tym mieście, jest podłączonych do sieci światłowodowej. Przyznam Wam, że od paru lat sam korzystam ze światłowodu od nich i ja oraz każdy z domowników jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości tej usługi. Jednak to nie o tym teraz, wróćmy do 5G. Dostawcą technologii jest tutaj Nokia i w wyniku współpracy tych dwóch firm możemy testować nową infrastrukturę sieci komórkowej na terenie czterech dzielnic: Ponikwody, Tatar, Wieniawy oraz Śródmieścia.

Orange 5G mapa

Patrząc na tę mapkę zaśmiałem się trochę, bo granica zasięgu jednego z 10 nadajników jest jakieś 500 metrów od mojego domu. Jestem bardzo ciekaw, jak to się rozwinie i czy w niedługim czasie obszar ten się poszerzy. Być może za niedługo uda mi się sprawdzić jej działanie, tak więc sprawdzajcie nasz portal uważnie!

Co sądzicie o sieci 5G? Uważacie ją za coś, co faktycznie pomoże nam wszystkim w rozwoju czy może jednak jako zło, które na siłę chcą nam wcisnąć?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!