Od 20 lat martwy system OS/2 dostanie przeglądarkę Chromium

Chromium
Instalowanie Chromium prosto ze sklepu z aplikacjami AppCenter

Niegdyś firmy IBM i Microsoft pracowały razem nad systemem operacyjnym o nazwie OS/2. Ten jednak został porzucony ponad 20 lat temu. Jak się okazuje, już niedługo zostanie na niego wydana nowoczesna przeglądarka internetowa oparta o Chromium.

OS/2 dostanie przeglądarkę opartą o Chromium

Jeszcze w latach 80. XX wieku powstał system operacyjny OS/2, nad którym pracowały firmy IBM oraz Microsoft. Ostatnia aktualizacja (4.52) tego systemu pojawiła się w 2001 roku. Według zapowiedzi, IBM też wycofał system ze sprzedaży w 2005 roku, a rok później, bo pod koniec 2006 roku, OS/2 przestał być wspierany. Brak wsparcia i popularności sprawił, że system też nie dostaje nowoczesnego oprogramowania.

A jednak do 2016 roku Mozilla wydawała na OS/2 przeglądarkę Firefox. Jednak koniec wsparcia przez Mozillę oznaczał, że system został odcięty od jakiejkolwiek nowoczesnej przeglądarki internetowej. Jak się jednak okazuje, jeszcze w 2017 roku podjęto się prac na stworzeniem Otter Browser, czyli nowej przeglądarki internetowej opartej o otwarty projekt Chromium. Dla przypomnienia, Chromium to przeglądarka internetowa rozwijana przez Google, która jest podstawą wielu innych przeglądarek, w tym Google Chrome, Brave Browser czy Microsoft Edge oraz Opera.

os/2
Logo OS/2

Otter Browser ma zadebiutować na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Z tego też powodu OS/2 dostanie dostęp do nowoczesnej przeglądarki internetowej. Warto dodać, że aktualnie dobra przeglądarka jest oknem dostępowym do wielu aplikacji webowych – w tym środowisk programistycznych, komunikatorów i tak dalej. To może dla OS/2 oznaczać swego rodzaju drugą młodość.

Źródło: XDA przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!