Otrzymałem Asystenta Google w języku polskim. Małe opóźnienie można wybaczyć

Asystent Google

Wczoraj swoją premierę miał Asystent Google w języku polskim. Przynajmniej w teorii. Tak naprawdę dostęp do tej funkcji otrzymała niewielka część użytkowników, a amerykański gigant w komunikacie prasowym poinformował, że wszyscy użytkowniki otrzymają go w ciągu najbliższych kilku tygodni. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Google jednak dało radę

Pisząc wczorajszy artykuł dotyczący premiery języka polskiego w Asystencie Google sam nie miałem do niego dostępu. Nie miała go także moje dziewczyna, większość znajomych czy osób z redakcji. Oczywiście Google poinformowało nas, że wdrażanie nowej funkcji potrwa i musimy uzbroić się w cierpliwość, ale chyba nie tak powinna wyglądać premiera usługi na którą czekało sporo użytkowników. Z tego też powodu postanowiliśmy zrobić ankietę, która miała zobrazować problem. Na pytanie “Czy masz już Asystenta Google po polsku?” odpowiedziało ponad 900 osób. Wyniki ankiety możecie zobaczyć poniżej.

google asystent ankieta

Jak widać zdecydowana większość, bowiem ponad 93% głosujących, nie mogła wczoraj sprawdzić jak działa inteligentny asystent głosowy w naszym ojczystym języku. Sytuacja uległa diametralnej zmianie dziś w nocy. Większość polskich użytkowników otrzymało dostęp do Asystenta Google. Wśród moich znajomych tak naprawdę tylko jedna zgłosiła brak języka polskiego w Asystencie (a sprawdzone zostało to na kilkunastu osobach w różnym wieku, z różnych części kraju). Szkoda, że nie pojawił się on wczoraj, ale na jeden dzień zwłoki jestem w stanie przymknąć oko. Jeśli u was funkcja ta nie działa to spróbujcie zaktualizować aplikację Google, usunąć cache albo najzwyczajniej w świecie zamknąć aplikację i uruchomić ją jeszcze raz. Nie w każdym przypadku to pomaga, ale jest szansa, że rozwiąże to problem. Jeśli nadal nie będziecie mieć dostępu do języka polskiego to muszę was zmartwić – pozostaje wam czekać. Google chce aby każdy z użytkowników otrzymał w pełni działającego Asystenta jak najszybciej, ale nie jest fizycznie możliwe wprowadzenie tak dużej zmiany dla wszystkich smartfonów w tym samym momencie.

asystent google

A co jak jeszcze nie mam?

Opcje są w zasadzie dwie. Pierwsza to po prostu uzbroić się w cierpliwość, gdyż może Twój adres email nie znalazł się jeszcze w puli aktywowanych (Asystent Google nie zależy od modelu telefonu, liczy się tylko to, żeby Android był w wersji 5 lub wyższej). Druga to wyczyszczenie pamięci cache aplikacji Google i restart urządzenia – w ten sposób pojawił się asystent u mnie dzisiaj rano.

Zobacz też: Komendy Asystenta Google – lista komend działających z asystentem głosowym

Inteligentne głośniki nie dla Polski

Asystent Google będzie działać, przynajmniej na chwilę obecną, jedynie na smartfonach, tabletach oraz kompatybilnych słuchawkach. Amerykański gigant nie ujawnił swoich planów dotyczących wprowadzenia głośników Google Home czy innych posiadających zintegrowanego Asystenta na polski rynek. Powód takiej sytuacji jest prosty – te dalej nie są w stanie komunikować się w naszym ojczystym języku. Zapewne prędzej czy później doczekamy się premiery Google Home w Polsce, ale nie spodziewałbym się, że nastąpi to w 2019 roku. I tak jak mogę w pełni zrozumieć problem z wprowadzeniem nowych języków do głośników innych firm tak zupełnie nie rozumiem dlaczego Google nie może tego dodać w swoich urządzeniach. Zapewne nie jest to łatwe, ale myślę, że wielu mieszkańców naszego kraju byłoby zainteresowanych zakupem takiego głośnika.

google home kraje
Kraje, w których dostępne są głośniki Google Home

A czy wy otrzymaliście już Asystenta Google w języku polskim? A może nadal czekacie na jego wprowadzenie? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!