Paczki z Aliexpress w Paczkomatach? Tak, już niedługo!

InPost logo

Polacy coraz częściej robią zakupy na Aliexpress. I tak jak niskie ceny zachęcają, tak często odstrasza czas dostawy naszego zamówienia. Od niedawna jednak chiński sklep współpracuje z Pocztą Polską i paczki doręczane są do nas poprzez kurierów Pocztex w około 2 tygodnie. Teraz partnerem tej platformy został także InPost!

Czy ktoś by pomyślał jeszcze trochę temu, że nasze chińskie zakupy odbierzemy z Paczkomatu?

Osobiście na myśl by mi to nawet nie przeszło. Jednakże, jak widać, wszystko jest możliwe. InPost został “strategicznym partnerem” Aliexpress, co zapowiada sporą zmianę w zakupach na tej stronie. Już niedługo dostępna będzie możliwość dostarczenia naszego zamówienia prosto do jednego z pięciu tysięcy Paczkomatów InPost, które znajdują się na terenie naszego kraju. Będzie ona darmowa przy zakupach za kwotę powyżej 5 dolarów.

logo aliexpress

Zobacz również: Huawei Sound X powstały we współpracy z Devialet zostanie zaprezentowany 25 listopada

Na ten temat wypowiedział się ekspert, dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz — Instytut Logistyki i Magazynowania:

Nawiązanie przez InPost bliskiej współpracy z platformą AliExpress to na pewno ważny ruch na polskim rynku. Można się spodziewać, że klienci sklepów internetowych, którzy — jak wynika z badań i statystyk — chętnie korzystają z dostaw do paczkomatów, będą też chętnie zamawiali do nich produkty z chińskiej platformy. Przesyłek takich szybko przybywa — przedstawiciele Poczty Polskiej mówili ostatnio o 21 mln przesyłek z kierunku dalekowschodniego po ośmiu miesiącach roku, co oznaczało 150-procentowy wzrost. Jest jednak dużo niewiadomych — kluczowe jest to, czy dostawa do paczkomatów będzie dodatkowo płatna, bo przesyłki pocztowe dotowane są przez rząd chiński i do klientów przychodzą za darmo za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ponadto płatni kurierzy nie są tu konkurencyjni, paczkomaty natomiast konkurencyjne być mogą, zależy to jednak od ceny. Moment uruchomienia takiej usługi jest dobry — okres przedświąteczny to szczyt zamówień w e-handlu. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że już obecnie przy zamówieniach na platformie AliExpress terminy dostawy są wyznaczane na… styczeń.

Z pewnością poprawi to czas dostawy paczki do Polski, a przede wszystkim wygodę. Osobiście najczęściej wybieram tę metodę wysyłki, ponieważ blisko siebie mam taki Paczkomat i mogę w dowolnym momencie odebrać paczkę. Nie muszę dzwonić do kuriera, przesuwać godziny dostawy albo jechać na drugi koniec miasta z awizo. Odbieram paczkę wtedy, kiedy chcę, a coraz częściej także gdzie chcę – co rusz widzę nowo postawiony Paczkomat.

Zamierzacie korzystać z tej formy wysyłki przy zakupach na Aliexpress?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!