Super opcja! Paszport COVID dodamy do Google Pay. Ale nie w Polsce

google pay

W zasadzie, to w Polsce paszport potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID możemy wyświetlić na kilka sposobów, a dokładnie za pomocą dwóch różnych aplikacji. Jak się okazuje, taką możliwość nabędzie również Google Pay, ale nie w Europie.

Paszport COVID w Polsce

Gdy zostaniemy zaszczepieni 2. dawką przeciwko COVID, to dostajemy certyfikat potwierdzający szczepienie w formie kartki A4. Jednakże te same dane możemy wyświetlić również w aplikacji – a w zasadzie to w dwóch. Pierwsza z nich to mObywatel, do której to paszport możemy dodać. Druga natomiast to mojeIKP, w której również certyfikat jest gotowy do pokazania (możemy nawet stamtąd pobrać plik .PDF tego certyfikatu, który dostajemy w Punkcie Szczepień).

covid

Paszport COVID w Google Pay

Jak wiemy, do Google Pay możemy dodać nie tylko karty płatnicze, ale również bilety czy karty lojalnościowe. Jak się okazuje, już niedługo do usługi będziemy mogli dodać wyżej opisany paszport covidowy. Niestety, póki co funkcja będzie działać tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, przechowywane dane paszportu nie są ani zapisywane w chmurze, ani w jakikolwiek sposób synchronizowane – wszystko jest przechowywane na urządzeniu. Jest również opcja dodania skrótu na pulpit, który szybko uruchamia dane medyczne. Jednak dla zachowania bezpieczeństwa, przy każdym uruchomieniu paszportu należy podać PIN lub hasło.

Przechowywane dane zawierają takie informacje jak producenta szczepionki, jak i miejsce zaszczepienia czy liczba przyjętych dawek. Ciekawe jak wyglądałoby to w Europie – paszport wyświetlany w mObywatel pokazuje podobne informacje.

Tak jak wspomniałem wcześniej, funkcja ma być dostępna na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety, nie wiadomo co z Europą, a przecież u nas też obowiązują specjalne certyfikaty, a szczepienia idą bardzo szybko.

Źródło: 9to5google.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!