pCloud Pass to nowy menedżer haseł od twórców chmury internetowej

(fot. pCloud)
(fot. pCloud)

pCloud to przede wszystkim chmura internetowa działająca jako przestrzeń dyskowa. Jak się jednak okazuje, twórcy wychodzą poza ramy i od teraz oferują także menedżer haseł.

pCloud Pass

Menedżery haseł to ważne narzędzia, bowiem znacznie mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo w sieci – a przynajmniej nasze konta przed atakami i włamaniami. Generowanie trudnych haseł za pomocą menedżera, a następnie używanie na każdej witrynie innej frazy to bardzo ważna czynność, jeśli chcemy o siebie zadbać.

pCloud natomiast to usługa chmury internetowej, która działa jak dysk. Można to porównać do Google Drive, OneDrive czy MEGA. Sam z tej usługi korzystam od 2 lat i sobie cenię. Jak się jednak okazuje, pCloud właśnie zaczął oferować własny menedżer haseł.

Podobnie jak otwartoźródłowy odpowiednik BitWarden, pCloud Pass to usługa oparta o chmurę. Nasze hasła są trzymane właśnie w chmurze, co pozwala na ciągłą synchronizację pomiędzy różnymi urządzeniami. Na przykład jeśli dane hasło zapiszemy na smartfonie, to te będzie dostępne na komputerze. pCloud dodaje, że ich usługa jest bardzo bezpieczna i zapewniają prywatność.

Nie zabrakło generatora haseł czy też wykorzystania biometrii do odblokowania menedżera haseł. Jest też opcja dodania innych danych niż hasła (na przykład karty płatnicze), a także można zaimportować hasła z innej bazy. Nie zabrakło opcji automatycznego uzupełniania danymi logowania (autofill).

pCloud Pass to nowy menedżer haseł od twórców chmury internetowej

Z tego co widzę, to pCloud Pass jest dostępny jako aplikacja na Androida, a także jako wtyczka do Firefoxa. Niestety, usługa nie jest darmowa – a przynajmniej w rozsądnym wydaniu. Aktualnie można uruchomić darmowy, 3-miesięczny okres próbny. Później premium z obsługą nielimitowanej liczby urządzeń i ze wszystkimi funkcjami kosztuje 29 EUR rocznie (niby teraz jest promocja, a oryginalna cena to 35,88 EUR). Można również zdecydować się na jednorazową płatność w wysokości 149 EUR (choć przed promocją cena to 595 EUR).

O co chodzi z rozsądnym wydaniem? Tak, pCloud Pass jest dostępny również za darmo i to ze wszystkimi funkcjami. Jest jednak ograniczenie w postaci opcji zainstalowania usługi tylko na jednym urządzeniu. To w zasadzie zabija jakąkolwiek synchronizację danych.

Ceny pCloud Pass
Ceny pCloud Pass

pCloud Pass wygląda ciekawie, ale nie widzę potrzeby przesiadki. BitWarden to menedżer haseł pełen mnóstwa funkcji, dostępny na wiele platform i niezwykle dopracowany. Mało tego, w wersji darmowej niemalże nie ma żadnych ograniczeń (zwłaszcza w kontekście liczby urządzeń), a premium i tak jest niezwykle tanie. Ponadto BitWarden jest otwartoźródłowy i jak ktoś chce, to może sobie hostować na własnym serwerze. Na tym polu pCloud Pass po prostu przegrywa.

Źrodło: pCloud

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!