Peppermint OS bazujący na Debianie 12 wydany! Co wnosi?

Peppermint OS
Peppermint OS

Peppermint OS to niegdyś był mój ulubiony system operacyjny. Korzystałem z niego przez około rok i bardzo lubiłem go instalować na wielu sprzętach, jak i często go modyfikowałem. Jak się okazuje, właśnie został wydany w nowej wersji. Oto Peppermint OS bazujący na Debianie 12.

Peppermint OS to bardzo lekki system operacyjny, który ma działać nawet na starych komputerach. Jeszcze w czasach Pepperminta 7 czy 8 bardzo chętnie instalowałem go na starszych laptopach i komputerach stacjonarnych, które nagle zaczynały działać świetnie. Na swoim prywatnym sprzęcie również korzystałem z PeppermintOS, ale już z ręcznie zainstalowanym środowiskiem Unity. Warto dodać, że kiedyś Peppermint bazował na Ubuntu, ale teraz na Debianie.

Nowy Peppermint OS bazujący na Debianie 12

Właśnie został wydany nowy Peppermint OS, który za bazę obrał Debiana 12. System wykorzystuje środowisko graficzne Xfce, a pakiety zostały zaktualizowane na dzień 1 lipca 2023. Peppermint wnosi wszelkie nowości dodane przez Debiana, w tym kernel 6.1.

Peppermint OS
Peppermint OS

Zmodyfikowany został wygląd, gdzie twórcy próbują mocno unowocześnić dosyć klasyczne środowisko graficzne. Mamy też ikony Teela oraz narzędzie Kumo do tworzenia aplikacji przeglądarkowych (a w zasadzie skrótów do nich).

Warto dodać, że na start PeppermintOS nie oferuje wielu aplikacji. Jednakże narzędzie wprowadzające do systemu oferuje skróty, które pozwalają w szybki sposób zainstalować wybrane, podstawowe programy, na przykład przeglądarkę internetową.

Peppermint OS
Peppermint OS

Nowy PeppermintOS faktycznie ma niskie wymagania systemowe. Te zawierają takie wartości jak 1 GB RAM, procesor 32-bit lub 64-bit (ale nie jakiś bardzo, bardzo stary) i 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej. System Peppermint OS jest darmowy i pobierzecie go >>stąd<<.

Źródło: PeppermintOS, OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!