Peppermint OS 11 już jest! Musieliśmy czekać prawie 3 lata!

peppermint os 11
Peppermint OS 11

System Peppermint OS swego czasu zyskał na popularności i cieszył się ciekawym zestawem funkcji oraz stabilnym działaniem. Niestety, śmierć jednego z twórców mocno spowolniła rozwój. A jednak po ponad 2 latach doczekaliśmy się nowej edycji systemu!

Peppermint OS 11 wydany!

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, twórcy właśnie wydali system Peppermint OS 11. Ponad dwa lata po publikacji dziesiątki mamy możliwość korzystania z nowej edycji oprogramowania, która wprowadza naprawdę wiele zmian. Przede wszystkim zmieniono bazę z Ubuntu na Debiana, co jest wręcz ogromnym krokiem.

Kolejną, wręcz dziwną rzeczą jest fakt, że w trybie Live CD nie zauważymy przeglądarki internetowej. Otóż system na dzień dobry takowej nie oferuje, bowiem podczas jego instalacji wybieramy przeglądarkę, którą chcemy mieć. Ponadto twórcy zdecydowali się zrezygnować z elementów z LXDE na rzecz tych z XFCE. Tym samym Peppermint OS w zasadzie bazuje na środowisku XFCE (do tej pory była to pewnego rodzaju hybryda).

peppermint os 11
Peppermint OS 11

Dodano także aplikację Peppermint Hub, która jest skrótem do najważniejszych funkcji zarządzania systemem, chociażby do wyglądu, panelu czy do zarządzania użytkownikami. Znajdziemy także blocker reklam hblock. Instalatorem systemu został Calamares. Na dzień dobry znajdziemy nowe tapety, ale jest ich mniej – dodatkowe można pobrać podczas instalacji. Menedżerem plików został Nemo (zamiast Thunar), a system od teraz jest 64-bitowy.

Peppermint OS 11
Peppermint OS 11

System operacyjny Peppermint OS jest w pełni darmowy i można go pobrać >>stąd<<. Ze względu na niskie wymagania powinien zadziałać szybko nawet na słabszych i starszych komputerach. Sam swego czasu uwielbiałem ten OS instalować na słabych komputerach, bowiem ten dawał im drugie życie.

Źródło: Peppermint OS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!