Pierwsza wczesna wersja Androida 11 już jest!

Android 11

Dopiero od niedawna Android 10 zagościł na moim smartfonie, Xiaomi Mi MIX 2S. Ba, wciąż wiele urządzeń nadal czeka na aktualizację. Dzisiaj Google wypuściło wczesną wersję jego następcy, Android 11 Developer Preview 1. Co nowego tam znajdziemy? Jak ją przetestować?

Android 11 pomoże wykorzystać w większym stopniu nowe technologie

Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że zbliża się prezentacja pierwszej wczesnej wersji Androida 11. Google opublikowało ją właśnie dzisiaj i możemy ją większości smartfonów tego producenta: Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 oraz Pixel 4 XL. Jak widać, nie ma tu pierwszej generacji Pixeli, bowiem zakończono dla nich oficjalne wsparcie. No cóż, chyba należała im się już emerytura… Obrazy dla wcześniej wspomnianych urządzeń znajdziecie TUTAJ.

google pixel 3 xl (16)

Warto przeczytać: Dzięki Google możemy zobaczyć zwierzęta w naturalnej wielkości bez wychodzenia z domu!

Co nowego uświadczymy tam? Tak naprawdę Android 11 Developer Preview 1 jest czymś, z czego skorzystają deweloperzy. Dzięki temu sprawdzą będą mogli dostosować swoje aplikacje pod nową wersję systemu. Sam nadchodzący nowy Android ma pozwolić użytkownikom lepiej wykorzystywać to, co jest ostatnio w modzie, z nowych możliwości. Dopracowano wsparcie dla sieci 5G, która zbliża się wielkimi krokami i będzie prawdziwą rewolucją. Wprowadzono obsługę dla nowych typów wyświetlaczy, a jak wiemy, producenci wykazują się coraz większą kreatywnością, chociażby marka TCL ze swoim wysuwanym smartfonem.

Android 11

Poprawiono także obsługę ekranów z wycięciami czy też dziurkami przez aplikacje. Udoskonalono także kilka rzeczy związanych z komunikacją: dodano coś na styl dymków z Messengera oraz wprowadzono możliwość dodawania multimediów podczas szybkiego odpowiadania na wiadomości. Z takich ważniejszych zmian, które będą coś więcej znaczyły dla większości użytkowników (czytaj przeciętnych Kowalskich) to udoskonalenie prywatności i bezpieczeństwa. Jeśli jesteście zaciekawieni pełną listą zmian, zachęcam do sprawdzenia źródła, do którego link standardowo znajdziecie pod wpisem.

Jesteście ciekawi, kiedy pojawi się pierwsza wersja beta Androida 11? Będzie to miało miejsce prawie na pewno w maju. Co roku odbywa się to właśnie wtedy, na konferencji Google I/O. Wtedy to dopiero będzie można tak naprawdę sprawdzić, co nowego szykuje dla nas gigant z Mountain View w nowej wersji swojego systemu. Na razie, jak już wspomniałem, z tego skorzystają w pełni jedynie deweloperzy.

Czekacie na nowego Androida? Czy Wasz smartfon otrzymał już Androida 10?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!