Play realizuje swój plan: w Poznaniu został wyłączony roaming krajowy od Plusa

Play realizuje swój plan: w Poznaniu został wyłączony roaming krajowy od Plusa

W grudniu Play poinformowało nas, o tym, że zrywa umowę z Plusem jako dostawcą sieci pod roaming krajowy, co opisywaliśmy na łamach naszego portalu. W planach fioletowego operatora jest stworzenie samodzielnej infrastruktury i stopniowa rezygnacja z sieci pozostałych partnerów.

Play dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę

Na początku roku Play oznajmił, że udało im się spełnić plan o nazwie #play7000 – trzy tygodnie temu poinformowano, że operator posiada już dokładnie 7003 własne nadajniki. Kolejne 132 stacje bazowe były gotowe do uruchomienia i już zapewne część z nich działa. Dalsze utrzymanie takiego tempa rozwoju ma poskutkować wybudowaniem kolejnych 2500 nadajników, które pozwolą Play całkowicie zrezygnować z roamingu krajowego. Fioletowi obiecywali 1000 nowych stacji, a udało się ich stworzyć 1316, z czego aż 563 w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

play roaming krajowy

Jakie przyniosło to ze sobą korzyści? Według Play pokrycie zasięgiem 3G zwiększyło się z 94% to 97,9%, a LTE z 93% do 96,7%. Jest to szczególnie ważne, gdyż widać, że ludzie bardzo intensywnie korzystają z internetu: w 2018 roku przesłano 847 petabitów danych (o ponad 30% więcej niż w 2017 roku).

Zobacz też: Plus wyłącza pasmo LTE B20 (800 MHz) i prawdopodobnie całkowicie z niego zrezygnuje

Na pierwszy ogień – centrum Poznania

23 stycznia, dokładnie o 10:00 Play wyłączyło w Poznaniu roaming krajowy od Plusa (oczywiście w ramach roamingu krajowego). Już wcześniej wyłączony został zasięg Orange. Jak informuje operator, nie powinno się to wiązać z żadnymi problemami i zmiana nie powinna zostać zauważona.  Część osób być może ma ustawionego na sztywno operatora sieci w ustawieniach swojego telefonu, więc jeśli przebywacie w Poznaniu, jesteście w Play i nagle utraciliście zasięg to już znacie tego przyczynę (o ewentualną pomoc można zapytać w komentarzu). Według planu operatora od początku marca osoby posiadające swój numer u fioletowych będą korzystać jedynie z ich własnej infrastruktury. Z racji iż Play zerwał pod koniec ubiegłego roku umowę z Plusem, takie działania będą odbywać się stopniowo, aby całkowicie wykluczyć zielonych i wybudować w tych miejscach własne nadajniki.

Zapewne w przyszłym roku podobne kroki zostaną poczynione względem Orange i T-Mobile, aby w 2022 klienci Play korzystali jedynie z własnej infrastruktury operatora.

Jak oceniacie zasięg Play? Zauważyliście jakieś zmiany od ubiegłego roku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!