Plus wyłącza pasmo LTE B20 (800 MHz) i prawdopodobnie całkowicie z niego zrezygnuje

LTE działające na paśmie 800 MHz grupy Cyfrowego Polsatu zostało całkowicie wyłączone. Co to oznacza w rzeczywistości dla użytkowników?

LTE B20 Plusa staje się przeszłością

Od jakiegoś czasu łowcy BTS, osoby, których hobby jest monitorowanie aktywności sieci komórkowych, informowali resztę użytkowników, że w różnych regionach kraju trwale znikał sygnał LTE B20 czyli pasma na częstotliwości 800 MHz. Ostatnie nadajniki w Warszawie i okolicach zostały wyłączone w ubiegły wtorek. Spółka stara się jednak o przedłużenie rezerwacji pasma 800 MHz na kolejny rok, ponieważ aktualna wygasa 31 grudnia 2018 roku. Urząd Komunikacji Elektronicznej zażądał 1,73 miliarda złotych za kolejne 15 lat rezerwacji. Spółka chce jednak aby UKE ponownie rozpatrzył wniosek. Grupa Cyfrowego Polsatu zastąpiła B20 pasmem LTE900, które ma znacząco poprawić komfort korzystania z sieci.

bts

– W kwestii częstotliwości 800 MHz nie zostały podjęte żadne ostateczne decyzje, procedura trwa. Nasze usługi świadczymy w oparciu o wiele częstotliwości, cały czas modernizujemy sieć, wprowadzamy nowe rozwiązania techniczne. Od dłuższego czasu rozwijamy sieć LTE900, dzięki czemu nasi klienci mogą komfortowo korzystać z usług internetowych najwyższej jakości na terenie całej Polski – Mówi Olga Zomer, rzecznik spółki.

Co oznacza w rzeczywistości rezygnacja z pasma 800 MHz? Niewielka część klientów Cyfrowego Polsatu korzystających z internetu mobilnego będzie zmuszona do wymiany modemów. Te starszej generacji nie obsługiwały LTE900. Aktualnie LTE900 dostępne jest na ponad 5600 stacjach bazowych. Ma to także dużą zaletę. Pamiętajmy o tym, że duża część smartfonów producentów z Państwa Środka nie obsługuje pasma B20. Tym samym osoby korzystające z tego typu urządzeń posiadające numer w Plusie nie mogły korzystać z internetu mobilnego z pełną prędkością. Jak widzimy grupa Cyfrowego Polsatu nie chce całkowicie porzucić częstotliwości 800 MHz. Tak naprawdę w każdym momencie, jeśli tylko rezerwacja zostanie przedłużona, spółka może przywrócić sygnał LTE800.

Co myślicie o decyzji grupy Cyfrowego Polsatu? Czy waszym zdaniem wyłączenie LTE800 będzie miało jakikolwiek wpływ na korzystanie z internetu mobilnego? Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz