Podzielony ekran w Android Auto już jest! Skądś to kojarzę…

Android Auto
Android Auto

Długo wyczekiwana funkcja w końcu trafiła do Android Auto. Od dziś jesteśmy w stanie wyświetlać mapy jak i muzykę jednocześnie! Tej funkcji zdecydowanie brakowało, jednakże skądś już ją kojarzę… Czyżby tym razem Apple było o krok do przodu?

Na to czekaliśmy!

Nie dawniej niż dwa tygodnie temu pojawiły się przecieki, że Google zamierza wprowadzić parę usprawnień do programu Android Auto. Jak sami widzicie – były prawdziwe! Opcja podziału ekranu była już na wykończeniu, a teraz otrzymaliśmy ją oficjalnie. Dzięki tej funkcji będziemy mogli wyświetlać większą ilość treści na jednym ekranie.

Nowy tryb dostępny będzie dla samochodów z ekranem panoramicznym, na którym zmieszczą się dwie aplikacje w tym samym czasie, bez potrzeby przełączania między nimi. Główne okno będzie wyświetlane po lewej stronie, a po prawej pojawi się nam mniejsze, które pozwoli na zmienianie wyświetlanej treści. Przykładowo – jeśli będziecie używać map w tym mniejszym oknie, będzie ono działało jak na ekranie Waszego smartfona w trybie portretowym.

Podzielony ekran w Android Auto już jest! Skądś to kojarzę...

Jak dla mnie, najbardziej praktycznym i użytecznym widokiem, będzie ten przedstawiony powyżej – mapy i muzyka na raz. Dzięki temu, jesteśmy w stanie kontrolować co leci na głośnikach, a za razem widzieć gdzie mamy jechać. Niestety, nie wszystko jeszcze działa tak, jak byśmy chcieli. Google odebrało nam możliwość wyświetlania pojedynczej aplikacji na pełnym ekranie. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Kolejnym problemem jest brak wsparcia – niektóre aplikacje mogą jeszcze nie działać z tym nowym rozwiązaniem.

Funkcja ta bardzo przypomina mi rozwiązanie, które Apple stworzyło dla swojego CarPlay. Tak jak w tym przypadku, pozwoliło na jednoczesne wyświetlanie dwóch aplikacji. To rozwiązanie dla Google jest nowe, więc z pewnością będzie dopracowywane przez następne miesiące. Na ten nomen mogę powiedzieć, że to bardzo dobry i potrzebny krok dla rozwoju Android Auto.

Co sądzicie o tej nowej opcji? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!