Polska Policja tworzy konkurencję dla aplikacji Yanosik? Na to wygląda!

Policyjne radiowozy

Jeśli jeździcie autem po mieście, to zapewne wiecie jak często przydaje się Yanosik. Nie chodzi tu tylko o omijanie kontroli drogowych, ale też o informacje na temat korków i utrudnień na drodze. Jest to dość wiarygodne źródło informacji, albowiem jest tworzone przez użytkowników. Mogłoby być jeszcze bardziej wiarygodne gdyby tworzyły je odpowiednie służby!

Polska, a dokładniej mówiąc Śląska Policja uruchamia usługę, która będzie informować o zdarzeniach na drodze

Póki co będzie ona działać wyłącznie na terenie województwa śląskiego, myślę jednak, że inne oddziały Policji pójdą tą samą drogą. Projekt ten ma bardzo kreatywną nazwę, nazywa się bowiem „Aplikacja mapowa do prezentacji danych o zdarzeniach drogowych”. Aplikacja ta bazuje na Open Street Map i narzuca na mapy punkty, w których niedawno doszło do kolizji, wypadków lub innych zdarzeń na drodze. Jeśli chcecie zobaczyć to na swoim komputerze bądź telefonie, odsyłam tutaj.

Polska Policja zdarzenia na mapie

Informacje dostępne w tej bazie są dostarczane wprost od patroli lokalnej drogówki. Dzięki temu wiemy czy droga jest przejezdna, jak długo będą trwały utrudnienia i gdzie dokładnie doszło do jakiegoś wypadku. Oprócz tego mamy dostęp do dwóch innych map, które również mogą okazać się przydatne. Jedna z nich pokazuje historię zdarzeń na Śląsku, dzięki czemu wiadomo w jakich rejonach bywa niebezpiecznie. Druga natomiast pokazuje podział miast na dzielnice wraz z informacją kto w danym miejscu sprawuje funkcję dzielnicowego. Podano nie tylko personalia, ale też numer kontaktowy do odpowiedniego funkcjonariusza.

Zobacz też: Mapy Google rozwijają się w kierunku nawigacji. Najpierw fotoradary, a teraz wskaźnik prędkości jazdy

Czy mapa dostarczona przez Śląską Policję ma szanse zagrozić aplikacjom takim jak Yanosik? Moim zdaniem nie. Jej interfejs jest totalnie archaiczny, dodatkowo nie udostępniono żadnej apki na telefony. Jeśli chcemy skorzystać z niej na urządzeniu mobilnym, to nie mamy nawet dostosowanej do pionowych ekranów wersji tej usługi. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda na telefonach…

 Polska Policja zdarzenia na mapie

Z tego też powodu wątpię, że usługa od Polskiej Policji będzie cieszyć się dużą popularnością. Mimo to uważam, że to fajnie ze strony tej instytucji, że wychodzą z takimi inicjatywami do obywateli. Co wy sądzicie na ten temat?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!