Polski Linux SparkyLinux z nową aktualizacją

Polski Linux SparkyLinux z nową aktualizacją
(fot. linuxiarze.pl)

Kilka dni temu pisałem o polskiej dystrybucji Linuxa kryjącej się pod nazwą MaBox. Muszę jednak zaznaczyć, że w Polsce mamy o wiele więcej Linuxów, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest SparkyLinux, który – jak się okazuje – otrzymał kolejną aktualizację.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt, Enlightenment, KDE Plasma, MATE, Openbox, a także Budgie. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście SparkyLinux jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto przeczytać: MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

SparkyLinux 2020.03

Nowa wersja SparkyLinux to przede wszystkim uaktualnione aplikacje. Zaktualizowano takie programy jak LibreOffice, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, a także dodano narzędzia Cheese oraz Vokoscreen-NG. Ponadto w systemie znajdziemy Linux Kernel 5.4.19 LTS, jednak jeśli użytkownik zachce, to może zaktualizować jądro do 5.5.8 lub 5.6 RC4 prosto z repozytoriów SparkyLinux. Warto zaznaczyć, że w systemie znajdziemy kompilator GCC 10, jednak to GCC 9 pozostaje tym standardowym.

Aby zaktualizować SparkyLinux do najnowszej wersji należy wpisać poniższe komendy:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

SparkyLinux 2020.03 można pobrać w formie obrazów ISO. System dostępny jest tylko i wyłącznie na architekturę x86-64, a do wyboru mamy wiele różnych środowisk graficznych, między innymi Xfce, MATE, LXQt, a także Openbox.

Korzystacie ze SparkyLinux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!