Strona główna Aktualności Ponad 10 milionów użytkowników pobrało aplikacje Updates for Samsung wyłudzającą pieniądze

Ponad 10 milionów użytkowników pobrało aplikacje Updates for Samsung wyłudzającą pieniądze

-

Użytkownicy smartfonów zapewne przyzwyczaili się już do tego, że praktycznie na każdym kroku ktoś próbuje naciągnąć nas na mikropłatności. Co jednak z aplikacjami, które najzwyczajniej w świecie wyłudzają pieniądze nie oferując nic w zamian? Tych jest niewiele, ale niestety ludzie nadal często nabierają się na tego typu oszustwa. 

Updates for Samsung

Jak sama nazwa wskazuje, Updates for Samsung jest aplikacją, która, przynajmniej w teorii, ma pomóc użytkownikowi smartfonów koreańskiego giganta z aktualizacji systemu. Brzmi dobrze prawda? Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Aplikacja trafiła do Sklepu Play i tak naprawdę mógł ją pobrać każdy. Na chwilę pisania artykułu Updates for Samsung zostało pobrane ponad 10 milionów razy. Tak, aż taki ogrom użytkowników zaufało nieznanej aplikacji zamiast poczekać na udostępnienie nowej wersji systemu poprzez OTA. Na szczęście po licznych zgłoszeniach Updates for Samsung zostało całkowicie usunięte ze Sklepu Play.

Jak aplikacja wyłudzała pieniądze? W niezwykle prosty sposób. Updates for Samsung posiada dwa tryby pobierania aktualizacji, które tak naprawdę zostały opublikowane już w przeszłości przez Samsunga. W wersji darmowej pobieranie jest niezwykle powolne i tak naprawdę nigdy nie zostanie ukończone. Aplikacja została zrobiona tak aby w losowym momencie przerywać proces pobierania i informować użytkownika, że serwery są przeciążone i należy przejść na program płatny aby ukończyć aktualizację. Oczywiście nie każdy z ponad 10 milionów osób zdecydowało się zapłacić 34,99 (ok. 133 zł) dolarów za roczny abonament, ale bez wątpienia znaleźli się tacy, którzy w Updates for Samsung uwierzyli.

Źródło: CSIS TechBlog

Zobacz także: Samsung pozwany za swoje reklamy. Powodem informacje dotyczące wodoodporności telefonów

To jednak jeszcze nie wszystko. Za 19,99$ (ok. 76 zł) można było wykupić usługę odblokowania karty SIM. Oczywiście ta nie działała. Na domiar złego płatności w aplikacji nie odbywały się poprzez Sklep Play, a przez podanie wszystkich danych karty, które następnie były wysyłane bezpośrednio na serwer oszustów. Pamiętajcie o jednym – żaden producent nie każe użytkownikom smartfonów płacić za aktualizację. Tego typu aplikacje zawsze są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy lub danych osób, które nie są zbyt dobrze zorientowane w oszustwach internetowych.

Znacie jakieś inne aplikacje tego typu, które żerują na niewiedzy użytkowników? Zapraszamy do komentowania!
Źródłofossbytes

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej