Pop!_OS z wielką aktualizacją! Wprowadzono Linux Kernel 5.11 i sterowniki Mesa 21.0

pop!_OS
Mój pulpit w Pop!_OS

Pop!_OS to system, z którego korzystam codziennie od dłuższego czasu. Bardzo sobie go cenię za dobry wygląd, ciekawe funkcje i stabilność. Jak się okazuje, dystrybucja doczekała się ogromnej aktualizacji!

Pop!_OS to system tworzony przez firmę System76, bazujący na wydaniach Ubuntu i podobnie jak produkt od Canonical wykorzystuje środowisko graficzne GNOME. W tym miejscu podobieństwa się kończą. To właśnie w Pop!_OS mamy szansę ujrzeć ciekawe nowości o wiele szybciej (chociażby automatyczną instalację sterowników graficznych NVIDIA), a sam interfejs jest pozbawiony kilku upiększeń, dzięki czemu jest o wiele bardziej przejrzysty. Swoje doświadczenia związane z Pop!_OS opisałem >>w tym artykule<<.

Pop!_OS z ogromną aktualizacją

Firma System76 poinformowała, że właśnie wydała ogromną aktualizację systemu. Pobrać ją możemy zarówno na Pop!_OS 20.04, jak i 20.10. Co wprowadza uaktualnienie? Szereg potrzebnych nowości. Jest to między innymi Linux Kernel 5.11 (przeskok z 5.8), który wyszedł nie tak dawno temu i wprowadził masę usprawnień i wsparcie dla nowego hardware’u.

Ponadto nowa aktualizacja, to także niezwykle świeże sterowniki Mesa 21.0. To wszystko przekłada się na chociażby wsparcie dla najnowszych kart graficznych z serii AMD Radeon RX 6000, z których nie możemy korzystać nawet na najnowszym Ubuntu (a przynajmniej nie bez ręcznej podmiany jądra systemu).

Pop!_OS z wielką aktualizacją! Wprowadzono Linux Kernel 5.11 i sterowniki Mesa 21.0

Jako użytkownik Pop!_OS już wykonałem aktualizację. Jej pobieranie i instalacja trwała kilkanaście minut – oczywiście w międzyczasie mogłem korzystać z komputera. Co ważne, aby móc korzystać z Mesa 21.0 nawet nie musiałem wykonywać restartu sprzętu. Jednak przeprowadziłem reboot, aby przeskoczyć na Linux Kernel 5.11. Oczywiście po aktualizacji wszystko działa świetnie i nie mam powodów do narzekania.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: System76

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!