Pop!_OS zrezygnuje z GNOME? Twórcy piszą własne środowisko graficzne

Pop!_OS 21.04

Pop!_OS to jedna z najlepszych dystrybucji Linuxa. Jak się okazuje, twórcy zamierzają zrezygnować ze środowiska graficznego GNOME na rzecz własnego tworu.

Pop!_OS znany był z własnej adaptacji środowiska GNOME. Jeszcze w wersji 20.10 nie odstawała od czystej wersji, ale twórcy dodawali kilka przydatnych wtyczek (w tym na przykład obsługę ikon tray) czy własny motyw graficzny. W wersji 21.04 postanowiono jednak wprowadzić twór o nazwie COSMIC.

Jest to teoretycznie nowe środowisko graficzne, jednakże w rzeczywistości mamy do czynienia dalej z GNOME, ale z wprowadzonymi większymi zmianami. chociażby dodano dock, rozbito widok Aktywności na oddzielne zakładki – Workspaces i Aplikacje – a także wprowadzono Pop Launcher, czyli niewielki, tekstowy launcher (był obecny już w 20.10, ale domyślnie wyłączony).

Pop!_OS 21.04
Pop!_OS 21.04

Pop!_OS skończy z GNOME w imię własnego środowiska graficznego

Twórcy jednak zakomunikowali, że pracują nad własnym środowiskiem graficznym. Nie zdradzili jednak zbyt większych szczegółów oprócz języka, bowiem te powstanie z użyciem Rust. Nie wiemy również dlaczego zdecydowano się na zrezygnowanie z GNOME. Całkiem możliwe, że chodzi o pewne sprzeczki pomiędzy GNOME a System76.

Jakiś czas temu doszło wymiany zdań pomiędzy twórcami GNOME, a firmą System76 wydającą Pop!_OS. Źródłem sporu miało być nowe podejście GNOME do tematu implementacji motywów graficznych. Te, w przyszłości, mają nie być dłużej obsługiwane, a użytkownik miałby pozostać przy Adwaita. Dla Pop!_OS (i wielu innych systemów) motyw jest jedną z cech wyróżniających i sprawiających, że Pop jest właśnie Popem.

Na własne środowisko graficzne firmy System76 jeszcze sobie poczekamy. Pop!_OS 21.10 będzie dalej wykorzystywać GNOME przeobrażone w COSMIC.

Źródło: Phoronix, Reddit

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!