Pop!_OS 21.04 Beta już jest! Testowanie COSMIC stało się łatwiejsze

matebook-x-pro-linux
Pop!_OS 20.10 uruchomiony na Huawei MateBook X Pro 2021

Już od jakiegoś czasu wiemy, że System76 pracuje nad własnym środowiskiem graficznym COSMIC, które bazuje na GNOME. Teraz natomiast firma wydała Pop!_OS 21.04 Beta, dzięki czemu testowanie nowości jest naprawdę ułatwione.

Pop!_OS to system tworzony przez firmę System76, bazujący na wydaniach Ubuntu i, podobnie jak produkt od Canonical, wykorzystuje środowisko graficzne GNOME. W tym miejscu podobieństwa się kończą. To właśnie w Pop!_OS mamy szansę ujrzeć ciekawe nowości o wiele szybciej (chociażby automatyczną instalację sterowników graficznych NVIDIA), a sam interfejs jest pozbawiony kilku upiększeń, dzięki czemu jest o wiele bardziej przejrzysty. Swoje doświadczenia związane z Pop!_OS opisałem >>w tym artykule<<.

Pop_OS 21.04 Beta już jest!

System76 właśnie wydało wersję Beta systemu Pop!_OS 21.04, dzięki czemu testowanie nowego środowiska COSMIC stało się naprawdę łatwe. Nie jest to jednak napisane od zera DE, bowiem w rzeczywistości bazuje ono na GNOME (podobnie jak Unity) Zachowuje się ono podobnie do GNOME, jednak ma kilka ważnych zmian, które mają zwiększyć produktywność oraz ułatwić pracę.

Twórcy postanowili rozdzielić standardowy dla GNOME widok Podgląd na dwa nowe: Aplikacje oraz Przestrzenie robocze. Zobaczymy tam właśnie to, co sugerują nazwy, czyli pierwszy widok uruchomi wybieraka aplikacji, a drugi pozwoli nam na podejrzenie przestrzeni roboczych i aplikacji w nich uruchomionych.

Co ciekawe, zmieniono również działanie przycisku Super (na większości klawiatur oznaczony jako Windows). Standardowo w GNOME naciśniecie Super otwiera widok Podgląd, w którym to widzimy otwarte okna oraz przestrzenie robocze. Według ankiet wykonanych przez użytkowników Pop!_OS widok ten jest zbyt rozpraszający i sprawiał, że zapominało się o tym, co chciało się zrobić. Co będzie zamiast Podglądu? Otworzy się specjalny launcher, który już jest dostępny w Pop!_OS i wywołuje się o niewygodnym (bowiem wymaga oderwania ręki od myszy) skrótem Super+/ (sam sobie ten skrót zmieniłem na Super+Spacja). Launcher ten przypomina chociażby KRunner z Plazmy czy Spotlight z macOS i pozwala na uruchomienie aplikacji czy wykonanie skryptu.

super key
(fot. Pop!_OS)

O ile w standardzie Pop!_OS nie oferuje docku, tak wiele użytkowników (ponad 56% ankietowanych) korzysta z nich instalując wtyczki pokroju Dash to Dock czy Dash to Panel. Choć sam nie jestem tego fanem, tak rozumiem potrzebę. Z tego też powodu System76 dodało dedykowany panel, który będziemy mogli sobie wygodnie uruchomić w ustawieniach systemowych. Panel będzie mógł być umieszczony na dole ekranu, jak i na jego bokach. Będzie też możliwość jego automatycznego chowania, jak i zmniejszenia zajmowanego miejsca.

pop!_OS 21.04 beta

Skąd pobrać?

Pop!_OS 21.04 Beta możemy pobrać aktualizując poprzednią wersję systemu. Cała procedura została opisana w repozytorium, dokładnie >>tutaj<<.

Źródło: System76

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!