Strona główna Aktualności Porozumienie patentowe Nokii i Qualcomma dotyczące 5G podpisane!

Porozumienie patentowe Nokii i Qualcomma dotyczące 5G podpisane!

-

Chociaż infrastruktura sieci 5G pojawiła się w nielicznych miejscach to producenci smartfonów robią wszystko by wprowadzić na rynek własne urządzenia pozwalające korzystać z dobrodziejstw nowego typu sieci. Teraz porozumienie z Qualcommem podpisało HMD Global.

5G w smartfonach Nokia już niedługo?

Wczoraj w San Diego firmy Qualcomm oraz HMD Global ogłosiły, że zawarły umowę licencyjną w zakresie wykorzystywania technologii i patentów amerykańskiego giganta w telefonach i smartfonach Nokia. Zgodnie w warunkami umowy Qualcomm udzielił HMD Global licencji na wykorzystywanie, opracowanie, produkcję i, co najważniejsze, sprzedaż urządzeń wykorzystując technologie 3G, 4G i 5G. Co to oznacza w praktyce?

W HMD Global zawsze kierujemy się naszą unikalną obietnicą dostarczania konsumentom telefonów, które wraz z upływem czasem stają się coraz lepsze. Właśnie dlatego ściśle współpracujemy z najlepszymi partnerami na całym świecie. Nasza współpraca z Qualcomm pozwala nam wprowadzać najlepsze innowacje na rynek i realizować nasze wyjątkowe przyrzeczenie – powiedział Florian Seiche, dyrektor generalny HMD Global.

Tego typu umowa licencyjna jest tak naprawdę potrzebna każdemu producentowi, który chce wprowadzić na rynek własne urządzenie wykorzystujące Snapdragona 855 oraz modem Snapdragon X50 5G. Tym samym porozumienie patentowe podpisane przez HMD Global może sugerować światu, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zobaczymy pierwsze smartfony Nokii pozwalające na korzystanie z nowego typu sieci. Kiedy to nastąpi? Nie spodziewałbym się premiery zbyt szybko. Nowe urządzenie trzeba zaprojektować, wykonać całą serię prototypów, przetestować, a dopiero na końcu wprowadzić do sprzedaży.

qualcomm snapdragon

Qualcomm, opierając się na wieloletniej współpracy technologicznej, z radością podpisał z HMD Global umowy licencyjne na wykorzystanie technologii 3G, 4G oraz 5G. Jesteśmy liderem we wdrażaniu technologii 5G i jesteśmy dumni, że nasze przełomowe technologie są dostępne dla takich wiodących producentów jak HMD Global, wspierając ich w dostarczaniu jak najlepszych produktów – powiedział Alex Rogers, wiceprezes i prezes Qualcomm Technology Licensing.

Niemniej jednak jeśli Nokia chce nawiązać walkę z konkurencją musi być gotowa na 5G. Rozwój infrastruktury nowego typu sieci nieustannie trwa i z czasem kolejne kraje będą mogły pochwalić się tą technologią. Tym samym w pewnym momencie użytkownicy będą chcieli kupować smartfony z modemami 5G, a tutaj Qualcomm jest numerem jeden. Pozostaje nam czekać na pierwsze informacje dotyczące owoców współpracy!

Czekacie na pierwsze smartfony Nokii pozwalające korzystać z 5G? Zapraszamy do dyskusji!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej