W Poznaniu bilet na przejazd kupisz wkrótce kartą w tramwaju

tramwaj poznań
© A.Savin, WikiCommons

Pasażerowie poznańskiej komunikacji publicznej wkrótce będą mieli możliwość kupowania biletów za pomocą kart płatniczych, smartfonów lub smartwatchy w terminalach zainstalowanych w pojazdach. Poznański Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konkurs na wybór operatora nowego systemu płatności.

Nowy system terminali w transporcie publicznym w Poznaniu

Z warunków konkursu dowiadujemy się, że system ma obsługiwać sprzedaż różnych typów biletów: krótkookresowych (od 15-minutowych do 24-godzinnych) oraz jednoprzejazdowych. Pasażer wybierze taryfę na ekranie dotykowym w pojeździe i błyskawicznie zakupi dowolną liczbę biletów. Co więcej, urządzenie ma też pozwalać pasażerowi na sprawdzenie ważnych biletów przypisanych do tokenu jego karty płatniczej, wraz ze szczegółami takimi jak typ biletu, rodzaj ulgi, strefy ważności, a jeśli chodzi o bilety czasowe, również data i czas, do których ważny jest bilet.

Jak podaje cashless.pl, urządzenie ma się składać z czytnika kart płatniczych obsługującego płatności zbliżeniowe kartami Mastercard oraz Visa, a także płatności NFC ze smartfonów i innych urządzeń. Wszelkie szczegóły transakcji realizowane w nowych terminalach będą od razu raportowane do centralnego systemu. Kontrola biletowa będzie polegała na zbliżeniu karty płatniczej lub smartfona do czytnika kontrolerskiego i sprawdzeniu czy dla danej karty w systemie centralnym widnieje ważny bilet.

Muszę przyznać, że taka koncepcja brzmi bardzo ciekawie i z pewnością będzie ułatwieniem dla wielu pasażerów. W końcu niejednokrotnie zdarza się, że ktoś chce kupić bilet w aplikacji, która akurat przestaje działać po wejściu do tramwaju. Karta płatnicza od takiej aplikacji zdaje się być o wiele bardziej niezawodna. Tekst tego nie podaje, ale być może wkrótce w Poznaniu karta płatnicza lub smartfon będą mogły także pełnić rolę karty PEKA, z której korzystają podróżujący po Poznaniu.

W nowe terminale ma zostać wyposażonych około 700 pojazdów, a system ma być gotowy niedługo, bo w pierwszej połowie 2022 roku.

Źródło: cashless.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!