Prawo jazdy w mPojazd już niebawem! Projekt mObywatel rozwija się w dobrym kierunku

mPojazd mObywatel
mPrawoJ

Na początku maja informowałem was o nowościach w aplikacji mObywatel. Wtedy to Ministerstwo Cyfryzacji poszerzyło aplikację o funkcję mPojazd, dzięki której mamy dostęp do polisy OC i dowodu rejestracyjnego naszych pojazdów. Rządowa aplikacja nie staje w miejscu, szykują się kolejne nowości!

Prawo jazdy w telefonie już niebawem!

Prawa jazdy w aplikacji mObywatel powinniśmy spodziewać się w pierwszym kwartale 2020 roku. Tak wynika z wypowiedzi Karola Okońskiego, która widnieje poniżej. Sprawi to, że będziemy mogli poruszać się po kraju autem bez potrzeby brania ze sobą jakichkolwiek dokumentów.

W niedługim czasie, kiedy będą odpowiednie zmiany prawne, będziemy mogli udostępnić cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mPojazd. W tym momencie nie ma takiej możliwości, ale po uchwaleniu przepisów, które są w tym momencie na etapie konsultacji międzyresortowych, zakładamy, że też taka możliwość się pojawi. Wtedy faktycznie będzie można się wybrać w podróż autem wyłącznie z telefonem komórkowym. Biorąc pod uwagę cały proces legislacyjny, zakładamy, że to nie będzie jednak wcześniej niż w I kw. przyszłego roku

– mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Karol Okoński,
podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Zobacz też: Dopłaty do aut elektrycznych i niskoemisyjnych w Polsce – nieco się pozmieniało

Niestety, aplikacja mObywatel nie jest traktowana jako oficjalny dokument poza granicami Polski. Jadąc autem za granicę należy wziąć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Infrastruktura potrzebna do wdrożenia nowości, które mają pojawić się w rządowej aplikacji, jest już gotowa. Wszystko jest jednak kwestia przepisów, dobrze wiadomo, że technologia zawsze wyprzedza prawo. Podobnie jest w wielu różnych przypadkach, np. w temacie hulajnóg elektrycznych i innych elektrycznych pojazdów osobistych. Pisaliśmy o tym temacie na łamach naszego serwisu tu i tu. Należy jednak docenić starania Ministerstwa Cyfryzacji, które zmierzają w odpowiednim kierunku. Fajnie, że niebawem będziemy mogli przestać nosić ze sobą portfel pełen dokumentów. Czekam na dalszy rozwój aplikacji mObywatel!

A co wy sądzicie o nadchodzącej nowości? Napiszcie w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!