Intel przedstawił plany dla procesorów 13. i 14. generacji

intel logo

Firma Intel już teraz ma ambitne plany dotyczące nadchodzących nowych generacji swoich procesorów, które przedstawiła w swojej najnowszej prezentacji.

13. generacja

Jeśli wierzyć Intelowi, wygląda na to, że przyszłość procesorów przez nich produkowanych wygląda bardzo obiecująco. Pomimo, że dopiero co na rynku pojawiła się generacja 12, to już teraz firma rozpoczęła ambitne prace nad kolejnymi, spośród których pierwsze modele maja się pojawić w najbliższych latach. Na pierwszy ogień trafi zatem 13. generacja Raptor Lake, która nie jest może zbyt imponująca, bo w zasadzie jest nieco ulepszona wersją Alder Lake. Intel Core i9-13900K wyposażony zostanie w aż 24 rdzenie (8 wydajnościowych i 16 energooszczędnych), będzie kompatybilny z chipsetami 600 i pamięcią RAM typu DDR4.

Intel przedstawił plany dla procesorów 13. i 14. generacji
Źródło: wccftech.com

14. generacja

Najciekawiej zapowiada się 14. generacja nazwana Meteor Lake. Największą zamianą jest przejście z 10 nm procesu litograficznego na 7 nm. Według Intela ma to zwiększyć wydajność procesora do 20%. Nie dostaliśmy dokładnych danych technicznych Meteor Lake, ale z grafik koncepcyjnych udostępnionych przez firmę można wywnioskować, że zmieni się również płyta GFX, która nie będzie obsługiwać grafiki iGPU, ale tGPU. Meteor Lake ma również odejść od wspierania pamięci typu DDR4. Planowana premier Meteor Lake to 2023 rok.

Intel przedstawił plany dla procesorów 13. i 14. generacji
Źródło: wccftech.com

Źródło: tabletowo.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!