Rok 2018 dobiegł końca, a co za tym idzie przyszedł czas na podsumowania i rankingi sprzedaży. W Chinach, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, królował Huawei, Xiaomi, OPPO oraz Vivo!

Chińscy producenci rosną w siłę

To, że Chińczycy chcą kupować smartfony firm z Państwa Środka nie jest niczym nowym. Tak naprawdę w każdym kolejnym kwartale poprzednich lat udział w rynku chińskich producentów był coraz to większy, a giganci tacy jak Samsung czy Apple tracili swoich zwolenników. W 2018 roku Xiaomi, Huawei, OPPO oraz Vivo byli odpowiedzialny za sprzedaż aż 80% wszystkich telefonów w Państwie Środka. Liczba ta naprawdę robi wrażenie. Oczywiście inne firmy nieustannie starają się deptać im po piętach. Gionee nie udało się w tym roku za wiele, a Smartisan chce dotrzeć do świadomości jeszcze większego grona klientów, lecz to nie będzie takie łatwe.

xiaomi logo

Najnowsze badania Digitimes Research mówią, że w 2019 roku największymi producentami smartfonów na świecie będzie Samsung, Apple, Huawei oraz Xiaomi. Każda z tych firm ma bez większych problemów sprzedać 100 milionów urządzeń na całym świecie, a zaszczytne pierwsze miejsce ma zająć Huawei. OPPO i Vivo mają uplasować się jednak tuż za nimi z sprzedażą na poziomie 70-90 milionów sztuk. Inne firmy mają pozostać daleko w tyle za pierwszą szóstką. Tym samym cztery z sześciu największych producentów telefonów będzie pochodzić z Państwa Środka. Według Digitimes Research w 2019 roku całkowita liczba sprzedanych smartfonów nie przekroczy 1,5 miliarda. Wszystko za sprawą wprowadzenia sieci 5G. Najbliższe dwanaście miesięcy nie wystarczy aby wprowadzić tą technologię na całym świecie, a co za tym idzie przeciętni użytkownicy mogą nie widzieć sensu wymiany telefonu na nowy.

OPPO_Logo

Przełomem ma być rok 2020 i to właśnie wtedy sprzedaż ma osiągnąć 1,5 miliarda sztuk. Plany mówią, że sieć 5G w przyszłym roku rozwijać się w błyskawicznym tempie, a co za tym idzie bardzo możliwe, że w wielu miejscach na świecie, a może w tym i w Polsce, będziemy mogli korzystać z jeszcze szybszego i stabilniejszego internetu. Oczywiście są to tylko przewidywania analityków rynku, ale organizacje typu Digitimes Research specjalizują się w przygotowywaniu tego typu prognoz i najczęściej odnajdują one, przynajmniej w pewnej części, swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Korzystacie z urządzenia któregoś z chińskich gigantów? Zapraszamy do komentowania!