Czy to koniec z Gionee? Chiński producent musi ogłosić upadłość

gionee

Gionee jest jednym z chińskich producentów telefonów. Kojarzycie go? Podobno w latach swojej świetności był jednym z największych graczy na rynku nie tylko chińskim, ale też m.in. indyjskim. W internecie udało mi się znaleźć informacje, że swego czasu urządzenia produkowane przez Gionee były bazą dla innych telefonów. Co stało się z tak postawionym przedsiębiorstwem?

Gionee ma ogromne kłopoty finansowe

O problemach Gionee słyszeliśmy już wcześniej. Mówiło się, że prezes i założyciel Liú Lìróng przegrał bardzo dużą sumę pieniędzy w grze hazardowej. Teraz już oficjalnie wiemy, że firma upada.

28 listopada w siedzibie Gionee Mobile w Shenzhen odbyło się spotkanie z kilkoma dużymi dostawcami, którym firma jest winna pieniądze. Dokałdnie jest to ponad 80 milionów juanów (ok 43,5 miliona. zł). Według informacji problem rozpatrywania roszczeń z niektórymi kontrahentami został rozwiązany. Dziennikarze dowiedzieli się od mniejszych dostawców, że spotkania odbywają się partiami. Problem jest poważny, ponieważ Gionee jest winne ok. 5 miliardów juanów (2,7 miliarda złotych) 400 większym i mniejszym podmiotom.  Wśród dostawców można wymienić przedsiębiorstwa takie jak: Shen Tianma, Vico Essence, Oriental Bright Colour i Xinwangda, które są firmami notowanymi na giełdzie lub ich filiami skupiającymi się na produkcji baterii, form, ekranów itp.

gionee m7
Gionee M7 z 2017 roku

Firma Youxin współpracuje z Gionee już od 2015 roku. Wiadomo, że dostarczyli oni komponentów za ok 400 milionów juanów, niestety od października ubiegłego roku płatności się opóźniają. Podobnie sytuacja wygląda z PCB, które również nie narzekało wcześniej na partnerstwo.

Wcześniej, 23 listopada zostało zwołane spotkanie z bankami i instytucjami finansowymi, podczas których wierzyciele firmy zgodzili się, że upadłość Gionee będzie właściwym rozwiązaniem problemu. Oczekuje się, że za tydzień lub dwa zostanie podjęta ostateczna decyzja, ponieważ nie udało się dojść do porozumienia wszystkich stron.

Jestem ciekaw jaka była przyczyna upadku finansowego Gionee. Problemy finansowe założyciela? Zła strategia rozwoju i marketingu? Spadek sprzedaży smartfonów? Tego się już raczej nie dowiemy.

Niestety obserwujemy sytuację, kiedy coraz większa liczba producentów się wykrusza, np. LeEco, a inni mają kłopoty finansowe. Nawet najwięksi gracze tacy jak Samsung i Apple stąpają po coraz kruchszym lodzie.

Czy pamiętacie czasy, kiedy Gionee było szerzej znane?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!