Wsparcie hardware’u (zwłaszcza peryferii) na Linuxie jest niezbyt dobre, a wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że prawie nie istnieje. Urządzenia te faktycznie na Pingwinku działają, ale nie mamy dostępu do wszystkich funkcji. Dlatego też ważne są nowości umieszczane w Linux Kernel, a w jądrze 5.12 znajdziemy wiele elementów związanych z peryferiami marki Logitech.
Kiedy to wejdziemy na stronę Logitecha i przeglądamy jego ofertę produktową, to możemy zauważyć, że wśród wspieranych platform widnieje słowo Linux. Jako użytkownik peryferiów tego producenta, jak i Linuxa, mogę stwierdzić, że faktycznie urządzenia te działają. Niestety, jesteśmy traktowani gorzej, bowiem nie możemy korzystać z dedykowanej aplikacji Logitech Options. Fakt, do wielu funkcji tego programu mamy dostęp przez ustawienia systemowe (co w sumie możemy uznać za ogromną zaletę), jednak nadal to nie wszystko. Mało tego, kuleje też pokazywanie poziomu naładowania baterii właśnie w tych peryferiach. System faktycznie widzi poziomy naładowania, a nawet poinformuje o potrzebie podłączenia ładowarki, jednak wyświetlane procenty na ekranie komputera mają się nijak do stanu faktycznego. To się jednak ma zmienić.
Warto przeczytać: Logitech MX Keys – po prostu świetna klawiatura [RECENZJA]
Linux Kernel 5.12 z lepszą współpracą z peryferiami marki Logitech
Jak się okazuje, nowsze sprzęty z logo Logitech będą lepiej współpracowały z systemami typu Linux zaczynając od jądra 5.12. Przede wszystkim chodzi tutaj o poprawne przekazywanie informacji o stanie naładowania baterii. Co ważne, komunikaty nie będą ograniczone do prostego krytyczny poziom naładowania / niski poziom naładowania / dobry poziom naładowania / w pełni naładowany, a do dokładnych wyników w formie procentów.
Co ważne, implementacja “Unified battery” (0x1004) nie jest zasługą firmy Logitech (która do jądra wprowadziła zaledwie kilka elementów zapewniających podstawową funkcjonalność), a społeczności Open Source, która osiągnęła sukces dzięki inżynierii wstecznej. Niestety nie wiemy, które sprzęty z logo Logitecha będą współpracowały z nową funkcjonalnością. Póki co informacje ograniczają się do słów “te nowsze”. Myślę jednak, że właściciele chociażby myszek MX Anywhere 2S (i nowszych), a także MX Master 2S (i nowszych) oraz klawiatury MX Keys powinni móc korzystać z nowej funkcji.
Korzystacie ze sprzętu Logitech? Dajcie znać w komentarzu!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!