Profil Zaufany coraz popularniejszy! Padł rekord

profil zaufany

Profil Zaufany bije kolejne rekordy popularności. Usługa stała się właśnie ważniejsza niż kiedykolwiek i korzysta z niej nawet ponad 14 mln Polaków.

Profil Zaufany zgarnia popularność

Profil Zaufany nie jest aż tak nowym tworem, bowiem powstał w 2011 roku. Jednakże na początku korzystali z niego głównie urzędnicy i w 2016 miało go zaledwie 400 tysięcy osób. Jednak już rok później było to milion. W kolejnych latach przybywało po około milion użytkowników rocznie. Start pandemii prawdopodobnie miał ogromny wpływ na popularność PZ, bowiem wiele rzeczy nie tylko mogło, ale musiało odbywać się zdalnie – i tak oto do końca 2020 było już 8 mln profili. Natomiast na koniec 2021 roku z PZ korzystało 13 milionów ludzi. Dzisiaj natomiast jest to już ponad 14 milionów.

Profil zaufany to taka nasza cyfrowa tożsamość. Cieszę się, że Polacy z coraz większym zainteresowaniem chcą załatwiać swoje sprawy urzędowe przez internet. Z każdym miesiącem pracujemy nad tym, aby tych możliwości było coraz więcej. Chcemy budować zaufanie Polaków do e-administracji, pokazać im, że warto korzystać z rozwiązań, które wprowadzamy

Adam Andruszkiewicz

Profil Zaufany to usługa, która ułatwia nam załatwianie spraw urzędowych z poziomu komputera czy smartfona. Jednoznacznie identyfikuje naszą tożsamość, dzięki czemu możemy uniknąć wizyty w urzędzie. Profilem Zaufanym możemy również zalogować się do aplikacji mobilnych typu mObywatel oraz ułatwia nam złożenie deklaracji podatkowej poprzez e-PIT.

Profil Zaufany
(fot. Cyfryzacja KPRM)

Założyć Profil Zaufany możemy na wiele sposobów. Według mnie najłatwiej jest to zrobić poprzez internetowe konto bankowe. Wiele banków obecnych w Polsce współpracuje z PZ i zaledwie kilka kliknięć dzieli nas od utworzenia Profilu. Inną opcją jest złożenie odpowiedniego oświadczenia przez internet, a następnie potwierdzenie tożsamości w wybranym urzędzie, na przykład w Urzędzie Skarbowym.

Źródło: gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!