Do mObywatel zawitał Krajowy Certyfikat COVID

mobywatel 1

mObywatel staje się coraz popularniejszą aplikacją, a liczba oferowanych funkcji rośnie jak na drożdżach. Jak się okazuje, od teraz program wyświetla również Krajowy Certyfikat COVID.

Krajowy Certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel

mObywatel właśnie został zaktualizowany do nowej wersji – w przypadku Androida jest to 3.1.1, a iOS – 2.4.3. Wnosi ona przede wszystkim szybszą aktywację mObywatela z wykorzystaniem aplikacji eDO App, która odczytuje warstwę elektroniczną dowodu osobistego. Cały proces ma trwać nie dłużej niż kilkanaście sekund.

Dodano także kolejny element związany z pandemią, a mowa tu o Krajowym Certyfikacie COVID. Jest to kompletnie nowy dokument wydawany od 1 lutego tym osobom, które wykonały test antygenowy wykrywający zakażenie wirusem. Nie jest on jednak równoznaczny Unijnemu Certyfikatowi COVID (UCC) i nie jest on ważny poza granicami kraju. Wykorzystać go można na terenie Rzeczypospolitej.

krajowy certyfikat covid mobywatel
(fot. gov.pl)

Krajowy Certyfikat COVID jest przyznawany 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego lub zaraz po teście, jeśli ten okazał się być negatywny. Ważność KCC trwa 180 dni w przypadku pozytywnego wyniku, ale gdy otrzymamy negatywny, to tylko 48 godzin.

Jak pobrać Krajowy Certyfikat COVID? Jeśli mamy już UCC, to wystarczy uruchomić go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu trzeba kliknąć na Aktualizuj. Jeśli natomiast nie mamy Unijnego Certyfikatu COVID, to takowy należy dodać do mObywatela.

Źródło: GOV

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!