Program do tworzenia grafiki Krita już dostępny w Sklepie Google Play!

krita

na iOS i iPadOS powstało wiele profesjonalnych narzędzi. Przyszedł więc czas na Androida (a raczej Chrome OS), a jednym z najciekawszych projektów jest Krita, czyli aplikacja do tworzenia grafiki prosto z Linuxa!

Co to jest Krita?

Krita to otwartoźródłowy i darmowy program wchodzący w skład pakietu oprogramowania Calligra, tworzonego z myślą o interfejsie KDE Plasma. Aplikacja jest przeznaczona do tworzenia i edytowania grafiki. Program oferuje niezwykle zaawansowane funkcje i jest on ceniony na przeróżnych platformach, zwłaszcza na Linuxie i to właśnie z myślą o nim powstał.

Warto przeczytać: Aplikacje z Linuxa na Windows? Dzięki WSL2 to będzie możliwe!

Krita już dostępna w Sklepie Google Play, ale jest pewne “ale”

Twórcy pochwalili się, że program Krita właśnie zadebiutował w Sklepie Google Play, choć w formie wcześniejszego dostępu. W rzeczywistości aplikacja jest niemalże tym samym co znajdziemy w wersji desktopowej i póki co nie oferuje interfejsu dostosowanego do ekranów dotykowych (ale takowy prawdopodobnie będzie dodany). Nie jest to jednak ogromny problem, bowiem Krita nie jest dostępna na smartfony. Tak, choć aplikacja została wydana w Sklepie Google Play na Androida, to zainstalować ją mogą tylko użytkownicy chromebooków. Jednak z tego co nam wiadomo, to produkt może trafić również i na smartfony, i na tablety z Androidem.

Ja się jednak nie poddałem i spróbowałem zainstalować program ręcznie. Muszę przyznać, że to mi się udało i to bez żadnego kombinowania. Twórcy udostępniają plik APK, a więc jedynie co, to go pobrałem i zainstalowałem. Aplikacja nie wyświetla żadnych błędów i faktycznie program działa poprawnie, jednak korzystanie z niego na ekranie o przekątnej 6 cali zahacza o masochizm. Na tablecie efekt mógłby być lepszy.

Jakie aplikacje z Linuxa uważacie za świetne? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!