Aplikacje z Linuxa na Windows? Dzięki WSL2 to będzie możliwe!

windows terminal
Windows Terminal

Jeszcze jakiś czas temu Microsoft miał niezwykle negatywne zdanie o Linuxie. A teraz? Wydaje narzędzia, które pozwalają uruchomić aplikacje linuxoww na Windows 10. Tak, gigant z Redmond ma ogromne plany co do Linuxa i warto się nim przyjrzeć.

“Linux to rak (…)” – takimi słowami niegdyś gigant z Redmond opisywał Linuxa. A jak jest teraz? Coraz więcej aplikacji od Microsoftu jest dostępnych na Pingwinku – chociażby Skype, Visual Studio Code, Powershell czy Microsoft Teams – i przyznam, że z kilku sam korzystam. Mało tego, do tego grona mają dołączyć kolejne programy, między innymi nowy Microsoft Edge bazujący na Chromium. Nie można zapomnieć o tym, że Microsoft jest również członkiem linux-distros i odpowada za bezpieczeństwo Linuxa.

Warto przeczytać: Microsoft Surface Go 2 trafia do sprzedaży w naszym kraju

DirectX trafi do Linuxa, dzięki czemu uruchomisz linuxowe aplikacje na Windowsie

Jednym z najciekawszych nowych produktów od Microsoft jest Windows Terminal (który właśnie został wydany w wersji 1.0), który jednocześnie daje dostęp do wielu terminali – PowerShella, CommandLine oraz konsoli linuxowych. Wszystko to dzieje się w ramach Windows Subsystem for Linux 2, które dostanie kolejną ważną funkcję – akcelerację GPU. Co to oznacza? Przede wszystkim będziemy mogli uruchomić aplikacje z Linuxa na Windowsie – podobnie jak ma to miejsce w Chrome OS.

Polecamy zobaczyć: Powstał nowy sposób uruchomienia Microsoft Word na Linuxie, który nie wymaga dobrych podzespołów

Jest to o tyle ważne, że nie tylko da nam to dostęp do unikatowego oprogramowania Pingwinka, ale również pozwoli na tworzenie oprogramowania linuxowego i jego szybkiego testowania. Dzięki temu użytkownicy Linuxa dostaną więcej różnorodnych aplikacji.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!