To koniec STOP COVID ProteGO Safe! Aplikacja zostanie wygaszona

protego safe

Pamiętacie może aplikację ProteGO Safe? Program zyskał popularność, ale mało kto chciał z niej korzystać. Jak się okazuje, aplikacja w końcu zostanie wygaszona.

Stop COVID ProteGO Safe zostanie wygaszona

Aplikacja ProteGO Safe pojawiła się niedługo po starcie światowej pandemii. Zasada działania programu jest całkiem prosta. Ta działa sobie w tle i wykorzystuje moduł Bluetooth do łączenia się z innymi smartfonami osób, które to mijamy w ciągu dnia. Sprzęty wymieniają się informacjami i jeśli dany użytkownik, którego spotkaliśmy, zostanie zarażony, to dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Zasada wygląda prosto, ale jej egzekwowanie jest wyjątkowo trudne. Podobne programy powstały także poza granicami Polski i również tam nie okazały się one idealne.

Główny Inspektorat Sanitarny właśnie powiadomił, że STOP COVID ProteGO Safe zostanie wygaszona z końcem marca 2022 roku. Jak GIS informuje:

Ostatnią dużą funkcjonalnością, która pojawiła się w aplikacji, było informowanie o danych statystycznych dotyczących m.in. liczby szczepień, chorych czy ozdrowieńców. Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu – dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania. Ostatnią dużą funkcjonalnością, która pojawiła się w aplikacji, było informowanie o danych statystycznych dotyczących m.in. liczby szczepień, chorych czy ozdrowieńców. Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu – dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania.

ProteGO Safe jest jednak aplikacją unikatową na tle innych, rządowych projektów. Powodem jest fakt, że aplikacja jest otwartoźródłowa i każdy z nas może przestudiować jej kod, wprowadzić zmiany, a także ręcznie sobie zbudować pakiet instalacyjny. Tym samym ProteGO Safe nie jest platformą zależną od Google i nie wymaga Google Play Store do instalacji. Tym bardziej dziwny jest fakt, że to właśnie ta aplikacja uzyskała całkiem sporo negatywnych opinii, które mówiły o problemach z prywatnością.

Źródło: gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!