Jeszcze więcej gier działa na Linuxie! Proton 6.3-6 wydany

star wars linux proton

Proton to specjalna technologia, która pozwala na uruchamianie gier z Windowsa na Linuxie i to z zachowaniem zarówno wygody instalacji, jak i wydajności. Właśnie wydano Proton 6.3-6, który wprowadza pełne wsparcie dla kolejnych tytułów!

O Protonie zrobiło się bardzo głośno – głównie za sprawą Steam Deck, który to właśnie w ogromnym stopniu będzie bazować na tej technologii. Proton (zwany też Steam Play oraz DXVK) to specjalna warstwa tłumacząca, która pozwala na wygodne uruchamianie gier z Windowsa na Linuxie i to z zachowaniem wysokiej wydajności. Proton to nie jest emulator!

Proton 6.3-6

Właśnie Valve wydało Proton w wersji 6.3-6. Co on wnosi? Przede wszystkim wsparcie dla kilku nowych gier. Między innymi mowa tu o Blood of Steel, Guardians VR, 3D Aim Trainer, Rez Infinite, Sonic Adventure 2, Elite Dangerous, Homeworld Remastered Collection, Star Wars: Kinghts of the Old Republic czy Tokyo Xanadu eX+.

Steam Deck
Steam Deck z uruchomioną grą The Ascent (fot. Linus Tech Tips)

Ponadto w Cyberpunk 2077 oraz w grach Rockstar Games poprawiono zmianę języka (na inny niż angielski) w launcherach. Poprawek doczekał się też launcher Origin oraz sporo gier. Warto tutaj wymienić takie tytuły jak Borderlands 3, Fallout: New Vegas, polskie The Medium czy Warhammer: Chaosbane.

Nową wersję Proton zainstalujecie za pośrednictwem Steama. Zapewne odpowiedni update znajdziecie w najbliższej przyszłości w menedżerze aktualizacji.

Źródło: 9To5linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!