Ultralekki Puppy Linux z aktualizacją. Ten system ożywi nawet bardzo stary komputer

puppy linux
(fot. Wikipedia)

Puppy Linux to niezwykle lekki system operacyjny, który może działać szybko nawet na komputerze mającym więcej niż 12 lat. Dystrybucja właśnie doczekała się aktualizacji do wersji 9.5 o nazwie własnej FossaPup!

Puppy Linux to dosyć klasyczna dystrybucja Linuxa, która jest niezwykle lekka. Do szybkiego działania potrzebuje naprawdę niewiele i można z niej korzystać prosto z pendrive’a. Muszę dodać, że ultralekkość nie oznacza braku aplikacji. Puppy Linux oferuje wiele przydatnych programów, które pozwalają nam na wygodne korzystanie z komputera.

Warto przeczytać: Pomimo tragedii, Peppermint OS 11 powstanie, ale nie wiemy kiedy

Puppy Linux 9.5 FossaPup

Jak nazwa nowej odsłony sugeruje, Puppy Linux 9.5 bazuje na Ubuntu 20.04 Focal Fossa. System wykorzystuje JWM (Joe’s Window Manager), a także oferuje ciekawy zestaw aplikacji w postaci menedżera plików Rox Filer, klienta poczty Claws Mail, edytora dokumentów Abiword, przeglądarkę internetową Palemoon oraz klient czatu IRC HexChat. Nie zabrakło odtwarzacza audio Deadbeef oraz odtwarzacza wideo MPV. Oczywiście Puppy Linux ma dostęp do repozytoriów Ubuntu Focal Fossa, dzięki czemu, w razie potrzeby, możemy zainstalować więcej programów.

puppy linux
Puppy Linux (fot. 9to5linux)

Puppy sprawdzi się nie tylko do przywrócenia życia staremu komputerowi (minimalne wymagania sprzętowe obejmują dwurdzeniowy procesor oraz 2 gigabajty pamięci RAM), ale również maksymalnie wykorzysta potencjał nowego hardware’u. Jeśli więc chcesz aby system wykorzystywał jak najmniej zasobów, to Puppy Linux naprawdę może się sprawdzić. Muszę jednak zaznaczyć, że funkcje systemowe są nieco ograniczone, a OS wygląda po prostu… brzydko.

Puppy Linux 9.5 FossaPup możesz pobrać >>stąd<<. Obraz ISO waży zaledwie 409 megabajtów.

Co myślicie o Puppy Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!