Purism Librem 14 to bezpieczny ale i drogi laptop z Linuxem

librem 14

Na łamach ROOTBLOG-a wielokrotnie pisałem o firmie Purism. Jest ona odpowiedzialna za stworzenie Librem 5, czyli jednego z najpopularniejszych smartfonów z „prawdziwym” Linuxem. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo wypuszcza urządzenia z przeróżnych kategorii. Tak się składa, że Purism właśnie zaprezentowało Librem 14, czyli bezpiecznego ale i drogiego laptopa z Linuxem.

Purism Librem 14 bardzo mi się podoba, ale jest dosyć drogi

Purism znane jest z ciekawym i dobrych laptopów. Do rodziny dołączył Librem 14, który ma zastąpić Librem 13 i charakteryzuje się poniższą specyfikacją:

  • Wyświetlacz IPS o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli;
  • Procesor Intel Core i7-10710U wraz z układem graficznym Intel UHD Graphics;
  • Pamięć RAM do 32 gigabajtów;
  • Dysk 250 GB SSD NVMe;
  • Porty: 1 x USB-C, 2 x USB-A 3.0, Ethernet, HDMI, 3,5 mm Jack, slot kart pamięci Micro SD;
  • Waga: 1,4 kg.

Warto zobaczyć: Librem Mini to komputer, który ma procesor Intel i7 i waży mniej niż kilogram

Cena? Cóż, nie jest zbyt okazyjna, bowiem aż 1499 dolarów amerykańskich, co daje prawie 6 tysięcy złotych. Co ciekawe, Librem 14 ma być niemalże takich samych rozmiarów, co poprzednik, czyli Librem 13 (gdzie przekątna ekranu była mniejsza). Jak tego dokonano? Dzięki mniejszym ramkom. Ponadto sprzęt wyposażono w PureBoot – opracowany przez Purism bezpieczne oprogramowanie do bootowania. Mało tego, w laptopie znajdziemy dedykowane przyciski do wyłączenia Wi-Fi, kamerki internetowej oraz mikrofonu.

Póki co, laptopa można zakupić w przedsprzedaży. Do regularnej sprzedaży Librem 14 trafi prawdopodobnie jeszcze w IV kwartale 2020 roku.

Jak się Wam podoba Librem 14? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!