Qualcomm prezentuje Snapdragona 690. Smartfony z 5G mogą być jeszcze tańsze!

Snapdragon

Rok 2020 jest bez wątpienia rokiem 5G. Jednak nie wszyscy użytkownicy chcą wydawać spore kwoty na zakup flagowca z topowym procesorem. I świadomi się tego także sami producenci. Z tego też powodu Qualcomm prezentuje światu zupełnie nową jednostkę, która wyposażona jest w modem 5G. Przyjrzyjmy się jej bliżej!

Qualcomm Snapdragon 690

Nowa jednostka Qualcomma została wykonana w procesie technologicznym 8 nm. Co więcej jest ona wyposażone w modem Snapdragon X51. Tym samym jest to pierwszy procesor z serii 6XX, który pozwala na łączność z sieciami 5G i to zarówno w trybie NSA jak i SA. Snapdragon 690 składa się z ośmiu rdzeni. Dwa z nich to rdzenie Cortex-A77, a pozostałe to Cortex-A55. Według zapewnień amerykańskiego producenta takie połączenie zapewni o 20% lepszą wydajność niż w przypadku Snapdragona 675. Nie zabrakło także zmian w kwestii grafiki. Tym razem Qualcomm postawił na Adreno 619L mające przynieść poprawę w grach czy bardziej wymagających aplikacjach aż o 60% w porównaniu do wspomnianego wcześniej Snapdragona 675.

Qualcomm prezentuje Snapdragona 690. Smartfony z 5G mogą być jeszcze tańsze!

Co ciekawe nowość amerykańskiego producenta obsługuje także wyświetlacze o odświeżaniu do 120 Hz przy rozdzielczości FullHD+. Snapdragon 690 może obsłużyć pojedynczy aparat o rozdzielczości do 192 Mpix. Dodajmy do tego wsparcie dla nagrywania filmów w 4K HDR i otrzymamy jednostkę, która może pojawić się w naprawdę ciekawych średniakach oferujących bardzo dobrą jakość zdjęć. Snapdragon 690 wspiera także Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 oraz technologię szybkiego ładowania Quick Charge 4+.

Zobacz także: Honor może już niedługo wprowadzić na rynek dwa nowe smartfony z serii X10

Pierwsze smartfony wyposażone w nowy procesor Qualcomma powinny pojawić się już w drugiej połowie tego roku. Według amerykańskiej firmy możemy spodziewać się wykorzystania Snapdragona 690 z urządzeniach LG, Motoroli, Sharpa, TCL czy HMD, ale jednocześnie część firm nie zgodziła się na ujawnienie tego typu informacji. Mam wrażenie, że zaprezentowana właśnie nowość może całkowicie odmienić rynek średniaków. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze smartfony wyposażone w tę jednostkę!

Co myślicie o Snapdragonie 690? Czekacie na kolejne średniaki z modemem 5G? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!