Raspberry Pi 4 nareszcie z obsługą 4K@60Hz!

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 jest ogromnym postępem w tej kategorii komputerów. Powodem tego jest wysoka (jak na taki produkt i cenę) wydajność zastosowanego układu Broadcom, którego możliwości są spore. Niestety, zaraz po wejściu komputera do sklepów okazało się, że są ogromne problemy z odpowiednimi sterownikami, które mogłyby te zalety wykorzystać. Jak się okazuje, właśnie odblokowano możliwość wyświetlania wideo w 4K z odświeżaniem 60 Hz!

Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 to naprawdę ciekawy komputer. Nadal jest tani i kupimy go za mniej niż 200 złotych (w wersjach z 1 i 2 GB RAM-u), a przy tym daje nam dostęp do sporych zalet. Jak wygląda jego specyfikacja?

  • czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A72 Broadcom BCM2711 z taktowaniem 1,5 GHz;
  • 1, 2 lub 4 gigabajty pamięci RAM;
  • WiFi 2,4 oraz 5 GHz, Bluetooth 5.0;
  • Porty: 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 2 x micro HDMI, Jack 3,5 mm, piny GPIO, slot na kartę pamięci micro SD, USB-C do zasilania.
  • Dedykowany system operacyjny Raspbian.
Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi z obsługą 4K@60Hz!

Dalej trwają prace nad Broadcom VC4 kernel Direct Rendering Manager (DRM), aby wyciągnąć z Raspberry Pi 4 pełny potencjał. Najnowszym owocem tych działań jest uruchomienie obsługi wypuszczania obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Oczywiście działa to na porcie HDMI.

Nowość prawdopodobnie zostanie dodana do Linux Kernel 5.15, a więc jeśli posiadasz RPi 4, to nic nie musisz robić – oprócz poczekania. Warto dodać, że obsługą 4K sprawia, że Malinka staje się jeszcze lepszym sprzętem do projektów typu konsole retro bądź systemy Smart TV, bowiem z powodzeniem może wykorzystywać pełen potencjał nowoczesnych telewizorów i monitorów.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!