Raspberry Pi 4 przyspieszy! Wszystko dzięki wsparciu dla Vulkan 1.2

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 to naprawdę wydajny komputer, jednak część jego możliwości nadal pozostaje “ukryta” przez niedokończone wsparcie dla niektórych elementów. Na szczęście zaraz pojawi się Vulkan 1.2.

Vulkan 1.2 dla Raspberry Pi 4

Raspberry Pi może zauważalnie przyspieszyć. Głównie jest to zasługa wniesieniu wsparcia dla Vulkan 1.2 dla modeli Raspberry Pi 4, Pi 400 oraz Compute Module 4. Wszelkie potrzebne sterowniki zostały dodane do komponentu Mesa v3dv i ten pojawi się w przyszłych aktualizacjach Raspberry Pi OS. Ta aktualizacja przynosi przede wszystkim wsparcie dla Vulkan 1.2, ale dodano także niektóre elementy z Vulkan 1.3, a także wniesiono poprawki błędów.

To oczywiście sprawi, że RPi 4 poradzi sobie lepiej z grami wideo, co może być zauważalne w lekkich tytułach mobilnych, jak i tytułach z konsol retro. Przyspieszyć powinny również aplikacje dekodujące wideo, na przykład VLC, Kodi czy rozwiązania webowe (jeśli używamy Raspberry Pi jako centrum multimedialne). Poprawi to też wydajność w prowadzeniu obliczeń podczas programowania.

Real Racing na Lineage OS na Raspberry Pi
Real Racing na Lineage OS na Raspberry Pi

Twórcy Raspberry Pi wspominają również o pracy Romana Statiienko, który dodał wsparcie dla Androida, a dokładnie dla Lineage OS. Dzięki jemu wkładowi na nowej Malince zainstalujemy Lineage OS i wykorzystamy do potrzebnych nam celów.

Źródło: Raspberry Pi

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!