Kiedy Reddit traci, konkurencyjna zyskuje! Czym są Kbin i Lemmy?

Reddit
(fot. Brett Jordan z Pexels)

Nie tak dawno temu Reddit powiadomił o swoich zmianach w API, które wywołały ogromną falę protestów i ruchów użytkowników. To sprawiło, że ogromnie zyskały na tym alternatywy. Czym więc są Lemmy i Kbin?

Reddit z mocnymi zmianami w API

Do tej pory API Reddita było dosyć ogólnodostępne, co owocowało setkami przeróżnych aplikacji klienckich, które znacznie ułatwiały i urozmaicały korzystanie z tego serwisu. Nie będę kłamał, sam z nich korzystałem, ponieważ oficjalne aplikacje klienckie (a przynajmniej wersja webowa) była i jest niewygodna. Niestety, Reddit postanowił wprowadzić zmiany, które sprawiają, że deweloperzy tych aplikacji musieliby płacić ogromne pieniądze tylko po to, aby utrzymać swój produkt.

Z jednej strony dla Reddita ma to wiele sensu, ponieważ poprzez aplikacje klienckie twórców trzecich śledzenie użytkowników jest naprawdę trudne. Do tego zazwyczaj Ci użytkownicy nie widzą reklam, co też negatywnie wpływa na zarobki. Z drugiej strony, Reddit walczy z ludźmi, którzy ułatwiali dostęp do ich produktu, a zarazem sprawiali, że więcej osób chciało z niego korzystać.

Protest i alternatywy

Wynikiem ruchów Reddita były dwa główne działania społeczności. Jednym z nich było zamknięcie wielu społeczności (subredditów) tak, aby te nie były ogólnodostępne (w sensie: dla każdego). Drugim było przejście na alternatywy. A wiadomo, alternatywy istniały, ale ich popularność była mała. Wybrano wiele aplikacji, ale sporo zyskiwały alternatywy należące do Fediwersum.

Jak ktoś słyszał o Mastodonie, to może znać słowo Fediverse. Otóż Mastodon to największa aplikacja należąca do tego grona, a dzisiaj omawianie Kbin i Lemmy to także usługi kompatybilne z Fediverse i należące do tego świata. Również obsługują protokół ActivityPub, oferują decentralizację i pełną swobodę korzystania.

Różnica jest taka, że nie służą one do mikrobloggingu jak Mastodon, a raczej do śledzenia wątków (jak Reddit). Ale tak, z poziomu Mastodona możemy czytać posty z Kbin czy Lemmy i vice versa.

Kbin

Zaczniemy od Kbin, bowiem jest to produkt szczególny. Otóż powstał on niedawno, a twórcą jest Polak skrywający się pod nickiem Ernest. To właśnie on od podstaw zbudował Kbin i to w taki sposób, aby był kompatybilny z protokołem ActivityPub i pośrednio nawiązuje do polskiego Wykopu (tego starszego) oraz do Reddita właśnie.

Kbin
Kbin (karab.in)

Projekt z niszowego (nawet w świecie Fedi) w kilka chwil stał się naprawdę popularny. Ludzie tak mocno szturmowali serwery Kbin, że niektóre instancje zaczynały padać z przeciążenia, a Ernest niekompletnie nadążał ze skalowaniem, aby wszystkich pomieścić. Na ten moment Kbin ma około 41,5 tysiąca użytkowników – przynajmniej według bazy FediDB.

Kbin ma wiele instancji i jedną z najstarszych jest polska, znajdująca się pod linkiem karab.in.

Lemmy

Lemmy to nieco dojrzalszy projekt, ponieważ jest dłużej rozwijany. Również służy do śledzenia wątków, choć interfejs mi mocniej przypomina Reddit niż Wykop. Sam jestem użytkownikiem Lemmy i swoje konto założyłem około rok temu. Podobnie jak Kbin, aplikacja jest zgodna z protokołem ActivityPub i jest zdecentralizowana.

Lemmy (szmer.info)
Lemmy (szmer.info)

Tak jak mówiłem, z Lemmy korzystam od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz dzieje się tam naprawdę sporo. Śledzę tylko kilka społeczności, a i tak mam mnóstwo kontentu do czytania i analizowania. Według FediDB, Lemmy ma już ponad 247 tysięcy użytkowników.

Istnieje również polska instancja Lemmiego (możliwe, że jest więcej, ale ja znam jedną) pod linkiem szmer.info.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!