Mastodon ma już 10 milionów użytkowników!

Mastodon fediverse fediwersum
(fot. szmer.info)

Aplikacja społecznościowa Mastodon może pochwalić się nowym rekordem. Otóż korzysta z niej ponad 10 milionów osób!

Mastodon to nie jest typowy portal społecznościowy, a raczej aplikacja społecznościowa. Dlaczego? Bo nie ma jednego Mastodona. Każdy z nas może sobie Mastodona wziąć i zainstalować u siebie. Tym samym stworzy coś, co nazywa się instancją Mastodona. Zapytacie pewnie: Ale co nam z prywatnego portalu społecznościowego? Sami będziemy pisać ze sobą? No nie. Instancje Mastodona ze sobą się federują, czyli łączą. To więc oznacza, że jak ktoś ma konto na jednej instancji, a ktoś inny na drugiej, to i tak mogą oni ze sobą rozmawiać. Oczywiście można też zakładać konta na czyichś instancjach, a największą pozostaje mastodon.social.

Mastodon
Mastodon

Brzmi trudno? Może tak, ale w sumie na podobnej zasadzie działa poczta elektroniczna. Ktoś może mieć konto w Gmail, ktoś inny na Interii, a i tak mogą się wymieniać wiadomościami (co ciekawe, maila też można mieć na własnym serwerze). Mastodon, obok szeregu innych aplikacji (mniej lub bardziej podobnych) tworzą sieć o nazwie Fediwersum. Tym samym użytkownicy wielu platform – chociażby Mastodon, Pleroma czy Peertube – mogą wymieniać się wiadomościami, postami, a także nawzajem się obserwować. Piękne miejsce, gdzie jedne konto wystarczy, aby być obecnym w różnych mediach.

Mastodon z rekordem. Ma już 10 mln użytkowników

Jak informuje bot zliczający liczbę użytkowników na otwartych instancjach Mastodona @mastodonusercount@mastodon.social, Mastodon ma już 10 001 119 użytkowników. Dokładnie dzisiaj (19 marca) padł rekord, który był wyczekiwany już od kilku dni.

Mastodon liczba użytkowników

jest to ogromny sukces platformy. Choć Mastodon nie jest jedyną aplikacją Fediverse, to jednak jest przytłaczająco największą. Sukces platformy ma wiele korzeni, a ostatnie miesiące skutkowały ogromnymi wzrostami – głównie po dziwnych ruchach największej konkurencji w postaci Twittera. Aż 10 mln użytkowników to chyba dobry powód, aby założyć swoje konto? 🙂

Co ważne, możecie obserwować nas na Mastodonie!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!