Rhino Linux to dziecko Arch Linux i Ubuntu. Co oferuje?

Rhino Linux
Rhino Linux

Właśnie został wydany system Rhino Linux 2023.1, który bazuje na Ubuntu i jest to dystrybucja typu rolling-release.

Rhino Linux

Rhino Linux wygląda jak próba połączenia filozofii Arch Linux z Ubuntu. Dlaczego? Otóż tak jak Arch, jest to dystrybucja rolling, a więc cały czas dodawane są nowe pakiety, nie ma ogólnych, dużych aktualizacji. System za to bazuje właśnie na Ubuntu. Jak więc wygląda Rhino Linux?

Rhino Linux
Rhino Linux

Cóż, po włączeniu zaskoczy Was fioletowa kolorystyka oraz silnie zmodyfikowane środowisko graficzne Xfce 4.18 (początkowo myślałem, że to Budgie). Jest także menedżer pakietów AUR o nazwie Pacstall, co jest bardzo ciekawe – wszak to Ubuntu. Co ważne, rhino-pkg to menedżer, który łączy apt, pacstall, flatpak i snap.

Rhino Linux
Rhino Linux

Ciekawie także wygląda narzędzie do pełnej aktualizacji systemu. Możecie to zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu. Co interesujące, na start jest dostępny także edytor VSCodium, czyli w pełni otwartoźródłowa wersja Microsoft Visual Studio Code.

Rhino Linux
Rhino Linux

Na start dostępne jest jądro Linux Kernel 6.4. Oczywiście, biorąc pod uwagę że to rolling release, nowe edycje powinny być dostępne całkiem szybko. Mało tego, na stronie pobierania można ściągnąć system Rhino Linux na komputery z procesorami x86_64, ale też na AARCH64 (czyli ARM). Istnieją też odmiany specjalnie dla PINE64 oraz dla Raspberry Pi.

System Rhino Linux możecie pobrać >>stąd<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!