Rosja będzie mieć własnego iPhone’a. Ale trochę gorszego

iphone

Jak wiemy, Rosja została odcięta od wielu rzeczy, w tym właśnie od nowoczesnej technologii – między innymi w postaci produktów Apple. Rosjanie jednak uważają, że nie potrzebują zachodnich produktów i obywatele będą mogli zakupić ich własny smartfon – AYYA T1.

AYYA T1 jako rosyjska odpowiedź na iPhone’a

Rosja została odcięta od opcji zakupu iPhone’ów. Zgromadzenie Narodowe Federacji Rosyjskiej zleciło więc zbudowanie smartfona wewnątrz kraju. Odpowiedzią na tę potrzebę ma być AYYA T1 od Smart Ecosystem należącego do konglomeratu Rostec. Rostec natomiast zajmuje się elektroniką, ale raczej do potrzeb militarnych, w tym do systemów artylerii, myśliwców odrzutowych czy śmigłowców.

AYYA T1 jest niby nowym, ale raczej starym smartfonem z Androidem. Telefon po prostu nie oferuje zbyt wiele. Działa on pod kontrolą kilkuletniego MediaTeka P70 będącego odpowiednikiem Snapdragona 665. Do tego mamy ekran 1600 x 720 pikseli, 4 GB pamięci RAM i 64 GB miejsca na dane. Rosjanie zdjęcia zrobią dwoma głównymi aparatami – jeden ma 12 MP, a drugi 5 MP. Całość natomiast zasila ogniwo o pojemności 4000 mAh. Smartfon działa pod kontrolą Androida 11, ale w przyszłości ma on zostać zastąpiony przez Aurora OS. Ciekawym elementem jest specjalny przycisk, który fizycznie odłącza kamerę i mikrofon – podobnie jak chociażby w Librem 5. AYYA T1 wyceniono na kwotę wynoszącą około 1100 złotych.

Oczywiście jest to mocno przeciętna propozycja, która nie ma żadnego sensu poza granicami Federacji Rosyjskiej. Po prostu w innych krajach mamy dostęp do najnowszych smartfonów z nowymi podzespołami i to w niższej cenie. Kilkuletni MediaTek może jednak zapewnić Rosji dostęp do tego podzespołu, bowiem to jest największym problemem na drodze rozwoju smartfonów AYYA – o ile Rosjanie stworzą całą serię smartfonów..

Źródło: Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!