Smartfon im starszy tym lepszy? Tak jest w przypadku Librem 5

librem 5
(fot. Purism)

Librem 5 to jeden z najbardziej obiecujących projektów smartfonów z “prawdziwym Linuxem”. Twórcy właśnie pochwalili się optymalizacjami w systemie. Zmiany są imponujące.

Warto również przypomnieć sobie specyfikację smartfonu Librem 5. Od razu powiem, że koszt nowego egzemplarza to 699 USD, czyli około 2722 złotych.

Wyświetlacz5,7 cala o rozdzielczości 720 x 1440, wykonany w technologii IPS TFT
Procesor; grafikaiMX8M Quad Core, Cortex A53 @ 1,5 GHz; OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan, OpenCL 1.2
Pamięć3 GB RAM; 32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowaWiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth 4, modem 3G i 4G
GPSTak
Przyciski do rozłączenia (killswitches)8 przycisków – możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Slot na kartę pamięciTak (do 2 terabajtów pojemności)
Kamera frontowa8 megapikseli
Kamera główna13 megapikseli wraz z diodą doświetlającą
WibracjeTak
Ładowanie za pomocąport USB-C; USB 3.0 z Power Delivery i strumieniowaniem obrazu wideo
Bateria4500 mAh z możliwością szybkiej wymiany
Dodatkowe informacje3,5 mm Jack, 1 głośnik mono, mikrofon i głośnik do rozmów, obsługa kart nanoSIM, kolorowa dioda powiadomień,
Librem 5

Librem 5: im starszy tym lepszy

Kiedy tylko pojawił się Librem 5, to wielu rozczarowało się softem, któremu brakowało optymalizacji. Niezwykle potrzebnych optymalizacji, bowiem specyfikacja jest co najwyżej przeciętna. Twórcy jednak obiecali rychłe poprawki, którymi postanowili się pochwalić.

Librem 5 – im starszy tym szybszy – takim zdaniem twórcy zatytułowali swój najnowszy film, na którym chwalą się postępem w pracach. Na nagraniu możemy zobaczyć najnowszą edycję smartfona wraz z najświeższym softem. Został on porównany z edycją z poprzedniego roku i ze starszym oprogramowaniem.

Na filmie możemy zobaczyć jak szybszy stał się Librem 5. Twórcy chwalą się lepszymi wynikami benchmarków – również tych w przeglądarce GNOME Web oraz w Firefoxie (który wręcz “odlatuje” od GNOME Web), a także o wiele szybszym działaniem na co dzień. Zwieńczeniem jest fakt, że filmy uruchamiają się z przyspieszeniem sprzętowym, dzięki czemu możemy je normalnie oglądać.

Na koniec autorzy pokazali nowe elementy interfejsu, które ułatwiają korzystanie. Przede wszystkim mamy więcej gestów, na których to Librem 5 bazuje. Ponadto zamieszczono więcej przycisków w pasku powiadomień. Widać, że Pure OS staje się coraz lepszym systemem. Może z czasem dogoni konkurencję w postaci Androida i iOS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!