Strona główna Aktualności Rzeszów może być pierwszym miastem z publicznym 5G

Rzeszów może być pierwszym miastem z publicznym 5G

-

Rzeszów (woj. Podkarpackie) może stać się pierwszym miastem, które zacznie udostępniać sieć 5G. To może dać tak ogromne korzyści, jak na przykład autonomiczne autobusy miejskie.

Rzeszów i sieć 5G

Dzięki trójstronnemu porozumieniu władz miasta, operatorem i firmą Fibrain, Rzeszów może stać się naprawdę nowoczesnym miastem. To właśnie za sprawą wprowadzenia publicznej sieci 5G. Warto wspomnieć, że stolica Podkarpacia będzie pierwszym takim miastem w Polsce.

Dzisiaj, to jest 5 lipca 2019 roku, dojdzie do podpisania listu intencyjnego między władzami miasta Rzeszów, operatorem Exatel oraz firmą Fibrain. Celem tego porozumienia jest wybudowanie pierwszej w Polsce publicznej sieci 5G.

Warto przeczytać: Youtube banuje poradniki dotyczące nauki hakowania

Wykorzystanie sieci 5G wprowadzi między innymi ochronę różnych elementów miejskich dotyczących ruchu drogowego. Aktualnie wykorzystywane są urządzenia oparte o częstotliwość 5GHz, która jest niezwykle podatna na ataki.

Poza bezpieczeństwem, sieć 5G pozwoli na sporą autonomizację miasta. Najciekawszym elementem wydaje się być wprowadzenie autonomicznych autobusów miejskich, a także otworzy drogę do wdrożenia innych, ciekawych elementów opartych właśnie o sieć 5G. Myślę, że prywatne firmy tylko na to czekają aby móc wypróbować swoje ciekawe pomysły.

Jak na razie, nie wiadomo do czego dokładnie wykorzystywana będzie sieć 5G – aktualnie trwają analizy, które ocenią jakie projekty rzeszowskie będą korzystać z tak nowoczesnego rozwiązania.

Warto zobaczyć: NexDock 2, czyli zamień swój smartfon w laptopa

Pytanie brzmi: jakie kolejne miasta pójdą w ślady Rzeszowa? Osobiście liczę na Lublin, bowiem to właśnie w tym mieście spędzam najwięcej czasu :).

A W jakich miastach chcielibyście zobaczyć publiczną sieć 5G? Dajcie znać w komentarzach!

Źródłorpkom.pl

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej