SafetyNet do usunięcia! Nadchodzi Play Integrity

Android 12 na niewspieranych smartfonach - Xiaomi Redmi 3S Pro - LineageOS 19 i POCO F1 - PixelExperience

Jeśli ktoś z Was bawił się w instalację alternatywnego oprogramowania na telefonie, czyli po prostu chciał mieć Custom ROM, to zapewne zapoznał się z terminem SafetyNet. Jak się okazuje, ta technologia odejdzie do lamusa i zostanie zastąpiona przez Play Integrity.

SafetyNet do kosza

SafetyNet jest to specjalne zabezpieczenie stworzone przez Google i implementowane w Androidzie. Technicznie ma chronić nas przed nieautoryzowanymi modyfikacjami, jednak w rzeczywistości irytuje nas kiedy chcemy korzystać z Custom ROM-a. Zazwyczaj SafetyNet tworzy problemy kiedy chcemy skorzystać z Google Pay czy aplikacji bankowej. Na szczęście są sposoby na ominięcie tego zabezpieczenia, jednak Google i tak szykuje coś nowego.

Bo tak, SafetyNet ma zostać wycofane do 30 czerwca 2024 roku. Na to miejsce wskoczy nowe API o nazwie Play Integrity. Ma ono oferować wszystko to, co SafetyNet plus jakieś dodatkowe funkcje, na przykład sprawdzanie licencji użytkownika Google Play (czy faktycznie zainstalowana, płatna aplikacja jest legalnie kupiona, czy pobraliśmy plik .apk z internetu) i lepsze informowanie o błędach.

Nowe API ma być na tyle dobre, ze w przyszłości po prostu dobrze się sprawdzi i będzie można z tego interfejsu korzystać przy niewielkim nakładzie czasu potrzebnego na aktualizację. Nie wiemy natomiast jak to wpłynie na Custom ROM-y i systemy pracujące bez Usług Google. Tego pewnie dowiemy się w nadchodzących miesiącach.

Źródło: XDA przez MIUI Polska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!