Sailfish OS 4.5 wydany! Co takiego dodano?

(fot. Jolla)
(fot. Jolla)

Sailfish OS to jeden z najciekawszych, alternatywnych systemów operacyjnych na telefony komórkowe. Jak się okazuje, właśnie został wydany w wersji 4.5 Struven Ketju.

Sailfish OS 4.5 Struven Ketju

Sailfish OS to system operacyjny dla urządzeń mobilnych, oparty na jądrze Linuksa oraz rozwijany przez fińskie przedsiębiorstwo Jolla. Charakteryzuje się minimalistycznym, ale nowoczesnym interfejsem użytkownika oraz zaawansowanymi funkcjami prywatności i bezpieczeństwa, takimi jak szyfrowanie danych, kontrola uprawnień aplikacji czy wsparcie dla prywatnych sieci VPN. Sailfish OS jest też kompatybilny z aplikacjami Androida, co umożliwia dostęp do szerokiej gamy popularnych aplikacji.

(fot. Jolla)
(fot. Jolla)

Sailfish OS 4.5 to nieco mniejszy update niż bywało to dotychczas. Jednakże i tak wnosi on sporo usprawnień. Baza funkcji Android AppSupport została zaktualizowana do Androida 11, co wnosi obsługę większej liczby aplikacji. Twórcy chwalą się, że dodatek zapewnia ulepszony dostęp, a jednocześnie daje pełną kontrolę nad tym, jak głęboko można zintegrować się z ekosystemem Androida. Znalazła się też obsługa microG, czyli otwartoźrodłowych bibliotek potrzebnych do obsługi wielu aplikacji Google (i bazujących na technologiach giganta). MicroG działa bez potrzeby logowania na konto Google.

Wsparcie Androida zostało też znacznie rozszerzone, zwłaszcza w sferze audio i obsługi zestawów słuchawkowych. Efekty dźwiękowe i wibracje interfejsu użytkownika są obsługiwane przez Sailfish OS, dzięki czemu dźwięk jest ujednolicony między aplikacjami na Androida i aplikacjami natywnymi. Tym samym programy androidowe będą niemalże jak natywne.

(fot. Jolla)
(fot. Jolla)

Rozdzielono też strumienie audio. To sprawia, że możemy oddzielnie kontrolować głośność dla poszczególnych aplikacji. Jest to funkcja, z której osobiście często korzystam na komputerze i dobrze, że znajduje ona swoje miejsce także wśród mobilnych systemów. Od strony natywnej, aplikacja kalendarza doczekała się wielu usprawnień, a na ekranie blokady można łatwo wyświetlić klawiaturę alfanumeryczną. Zaimplementowano też funkcję ochrony przed starzeniem się baterii.

Źródło: Jolla blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!