Sailfish OS 4.2 wydany! Mobilny system stał się jeszcze lepszy

sailfish os
(fot. Jolla Blog)

W świecie mobilnym dominują dwa systemy – iOS oraz Android. Warto jednak wiedzieć, że rozwijane są alternatywy, a jedną z największych jest Sailfish OS. Jak się okazuje, doczekał się on aktualizacji do wersji 4.2.

Sailfish OS

Sailfish OS to system operacyjny przeznaczony do użytku na urządzeniach mobilnych. Jest on rozwijany przez fińską firmę Jolla i bazuje na jądrze Linuxa. OS wyróżnia się ładnym, ale też szybkim interfejsem i możliwością portowania na wiele urządzeń. Nawet Sony od jakiegoś czasu pozwala na instalację Sailfish OS na swoich smartfonach. Co ciekawe, system doczekał się dedykowanych urządzeń Jolla Smartphone i Jolla Tablet. Warto dodać, że Sailfish jest pewnego rodzaju kontynuacja systemu MeeGo.

Sailfish OS 4.2 “Verla”

Nowa aktualizacja przynosi kompletnie nowy system udostępniania zawartości. Do tej pory, aplikacje musiały oferować własny moduł za to odpowiedzialny, co było nie tylko niezbyt bezpieczne, ale też utrudniające programowanie. Teraz jednak twórcy zdecydowali się na stworzenie własnego elementu systemowego. Próba udostępnienia na przykład notatki uruchamia specjalne okno wiszące, które pozwala nam wybrać metodę wysłania. Jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale również znacznie łatwiejsze i jednolite.

sailfish os
(fot. Jolla Blog)

Poprawki znajdziemy również w siatce programów, która dostosowuje wysokość względem wielkości telefonu oraz w aplikacji kalendarza, gdzie zauważymy nowy sposób oznaczania wydarzeń. Przeglądarka internetowa natomiast pozwala na więcej modyfikacji.

Lepszego wsparcia doczekały się aparaty, między innymi ten w Sony Xperia 10 II, gdzie od teraz możemy przełączać się między obiektywami. Trwają prace również nad trybem HDR.

Źródło: Jolla Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!