Samsung planuje uniezależnić się od chińskich fabryk

samsung galaxy s10+

Sześć miesięcy temu Samsung postanowił ogłosić zamknięcie fabryki telefonów w Tiencin. Od tego czasu koreański gigant produkował smartfony na terenie Chin jedynie w fabryce w Huizhou. Teraz sytuacja ma ulec jednak diametralnej zmianie.

Samsung nie chce produkować smartfonów w Chinach

Wprawdzie koreański producent odmówił ujawnienia szczegółów dotyczących ilości zwolnionych pracowników czy tego jak bardzo produkcja zostanie ograniczona, ale według ostatnich doniesień już teraz cześć pracowników fabryki w Huizhou została zwolniona. Wszystko przez to, że chiński rynek smartfonów stał się dla Samsunga wyjątkowo trudny. Firma ta jeszcze w 2013 roku mogła cieszyć się udziałem w rynku na poziomie 20%. Później nastąpił bardzo szybki rozwój chińskich producentów, którzy z miesiąca na miesiąc prezentowali coraz to lepsze urządzenia cieszące się ogromną popularnością. To sprawiło, że w zeszłym roku udziały w chińskim rynku Samsunga spadły do mniej niż 1%.

samsung galaxy note 10 2
Render Samsung Galaxy Note 10

Według tegorocznych doniesień rok 2019 będzie dla koreańskiego giganta powrotem do lat świetności. W pierwszym kwartale odnotował on wzrost o około 40% w porównaniu z rokiem 2018, a to napawa sporym optymizmem. Niemniej jednak Chińczycy nie do końca chcą kupować koreańskie smartfony. Tym samym rynek chiński jest wyjątkowo trudnym rynkiem zbytu o czym doskonale przekonało się także LG, które w zeszłym roku opuściło całkowicie rynek chiński, ponieważ osiągało tam ogromne straty.

Zobacz także: Samsung Galaxy Note 10 5G odnaleziony w Geekbench!

Fabryka w Huizhou, biorąc pod uwagę dane z 2017 roku, produkowała około 17% wszystkich smartfonów Samsunga. Tym samym koreański gigant będzie musiał otworzyć nową fabrykę poza terenem samych Chin lub zwiększyć produkcję w już istniejących miejscach. Niemniej jednak widać, że Samsung chce zrobić wszystko aby odciąć się od Państwa Środka i całkowicie uniezależnić się od chińskich fabryk. Biorąc pod uwagę wojnę handlową pomiędzy Chinami i USA może być to wyjątkowo dobry krok. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć na jakie sankcje zdecyduje się rząd chiński w momencie gdy Donald Trump nie dojdzie do porozumienia z Huawei.

Co myślicie o decyzji Samsunga? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!