Smartfony dbające o prywatność i zbudowane w zgodzie z Open Source stają się coraz popularniejsze, choć nadal to nisza. Jak się okazuje, na rynku pojawił się Simple Phone, czyli smartfon od twórców znanych aplikacji na Androida.
Simple Phone – Open Source, prywatność, brak Google’a i stara specyfikacja
Zapewne jak przeglądaliście sobie katalog aplikacji w Sklepie Google Play to mogliście natknąć się na programy z nazwą typu Prosta Galeria albo Prosty Kalendarz. Tak, dobrze myślicie – stoi za nimi ten sam deweloper. Dokładnie mowa tu o Smart Mobile Tools. Te aplikacje są proste i robią to, co sugeruje nazwa, ale za to skrywają wiele funkcji i opcji konfiguracji. Ponadto nie ma w nich reklam.
No i za Simple Phone stoją właśnie Ci sami twórcy. Simple Phone reklamowany jest takimi zaletami jak: Otwarty (w domyśle chodzi o Open Source), Prywatny, Bezpieczny i Prosty. Jak to zostało osiągnięte? Po pierwsze, smartfon pracuje w oparciu o system SimpleOS będący w rzeczywistości Androidem. Ponadto nie ma tutaj Usług Google (ale jest implementacja microG, więc nie będzie problemu z aplikacjami firm trzecich) oraz jest też dostęp do aplikacji z serii Simple. Sklepem z programami jest natomiast F-Droid.
Jak wygląda reszta specyfikacji?
- Procesor: MediaTek Helio P60
- RAM: 4 GB
- Pamięć: 128 GB + slot na kartę pamięci
- Bateria: 4500 mAh
- Ekran: LCD 6,53″ Full HD+
- Łączność: LTE, WiFi, Bluetooth 4.2, OTG, GPS, USB-C, Dual Nano SIM
- Aparat: 48 MP + 8 MP + 5 MP, lampa doświetlająca
- Kamerka frontowa: 25 MP
- Wymiary: 161,8 x 76,9 x 8,9 mm
- Waga: 186 g
- Zestaw sprzedażowy: przewód USB-C, ładowarka z obsługą szybkiego ładowania, instrukcja, folia ochronna na ekran z funkcją prywatyzacji, case
- System: SimpleOS bazujący na Lunar Open Mobile Platform (dokładnie jest to Android 11)
A ile kosztuje taka przyjemność? Telefon wyceniono na 399 EUR, co daje około 1925 złotych. Nie będę kłamał – jest słabo. Wysyłka ma rozpocząć się 1 listopada 2022.
Tutaj muszę dodać, że mali producenci nie są w stanie zaoferować tak atrakcyjnych cech jak wielkie marki, jednak tutaj w kwocie prawie 2 tysięcy złotych dostajemy stary procesor z 2018 roku, który został wykonany w 12 nm procesie technologicznym i mogliśmy go dostać (i nadal możemy) w wielu chińskich, tanich i niszowych smartfonach, w tym w UMIDIGI Bison X10 czy Blackview A90.
Procesor to tylko jeden z problemów, a do tej listy na szybko dopisać możemy ekran LCD czy 4 GB RAM-u. Co prawda, brak Usług Google pozytywnie odbije się na wydajności, ale nadal mówimy to o starym i budżetowym procesorze.
Myślę, że gdyby Simple Phone kosztował ciut mniej i oferował lepszy procesor, to mógłby być faktycznie ciekawym wyborem. W aktualnej formie po prostu zostanie szybko przez społeczność uznany jako za drogi i za wolny, a szkoda, bo przez to mało kto skupi się na zaletach.
Simple Phone zamówicie >>tutaj<<.
Źródło: Simple Phone lp
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!