Kolejny smartfon Open Source? Zrobią go twórcy znanych aplikacji

Simple Mobile Tools
(fot. Simple Mobile Tools)

Android staje się coraz bardziej zamkniętym systemem. Są jednak twórcy, którzy ten stan rzeczy chcą naprawić. Deweloperzy Smart Mobile Tools tworzą niezwykle świetne aplikacje typu Open Source. Teraz jednak chcą wydać własnego smartfona.

Smart Mobile Tools z własnym smartfonem. Ma bazować na otwartym kodzie

Smart Mobile Tools to zestaw aplikacji typu Open Source, które umożliwiają korzystanie z wielu funkcji smartfona. W Polsce nazywane są za pomocą przymiotnika prosty, na przykład Prosta Galera lub Prosty Kalendarz. Aplikacje robią dokładnie to, co zawarte jest w ich nazwach. Jednak pod przykrywką prostoty, oferują one wiele przydatnych udogodnień stając się świetną alternatywą dla Google.

No właśnie, Google, bowiem Android głównie rozwijany jest przez tego giganta, ale sam system jest otwartoźródłowy. Niestety, wiele jego usług jednak już zależy od samego Google, przez co bez Usług Google (GMS) mnóstwo aplikacji po prostu nie działa lub działa niepoprawnie. Dobrze, że niektórzy nadal próbują z tym walczyć.

I dlatego też deweloperzy Smart Mobile Tools chcą wydać swojego smartfona. Firma zamierza zaprezentować telefon skierowany na zachowanie prywatności użytkownika. Niestety, nie wiemy jaką specyfikacją smartfon ma się cechować. Dowiedzieliśmy się jednak, że na start ma oferować wszystkie aplikacje Smart Mobile Tools – włącznie z funkcjami Pro.

Nie wiemy też czy mowa tu o od początku zaprojektowanym nowym smartfonie czy jednak może rebrandzie jakiegoś znanego nam już produktu. Ta druga droga nie jest taka zła o ile wybrany hardware byłby całkiem dobry, a twórcy Smart Mobile Tools zapewniliby dobry i stabilny software z częstymi aktualizacjami (tyczy się to również samego systemu). Warto jednak dodać, że mowa tu właśnie o smartfonie z Androidem, a nie – jak w przypadku Purism czy PINE64 – z prawdziwym Linuxem.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!