Smartfony zastąpią kolejne urządzenia. Tym razem są to kasy fiskalne

Smartfony zastąpią kolejne urządzenia. Tym razem są to kasy fiskalne
(fot. Pexels)

Smartfony zastępują coraz więcej urządzeń codziennego użytku, chociażby odtwarzacze muzyczne, przenośne konsole, a nawet w wielu aspektach komputery osobiste. Mało tego, telefon teraz może być portfelem, w którym mamy dostęp nie tylko do kart lojalnościowych, ale również płatniczych. Do tego grona zapomnianych urządzeń może dołączyć kolejny sprzęt, a mowa tutaj o kasie fiskalnej.

Kasa fiskalna jako aplikacja w smartfonie

Zapewne nie każdy z Was z nich korzystał, ale każdy miał do czynienia. To właśnie za pomocą tych kas sprzedawca nabija sprzedaż danego produktu, a my dostajemy potwierdzenie zakupu w formie papierowego paragonu. Jak się okazuje, ten sprzęt już niedługo może zostać zastąpiony przez smartfony.

Warto sprawdzić: Klienci banków SGB uzyskają Apple Pay oraz Garmin Pay

Ministerstwo Finansów poinformowało o przekazaniu do konsultacji projektu wprowadzającego kasy rejestrujące w postaci aplikacji, które można byłoby zainstalować na urządzeniach mobilnych – przede wszystkim na smartfonach. Byłoby to sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców, bowiem nie musieliby kupować kas w postaci oddzielnego sprzętu.

Opublikowane rozporządzenie zawiera szczegółowe wymagania techniczne dotyczące tego typu aplikacji zastępujących kasy fiskalne oraz wymagania stawiane ich autorom. Mobilne kasy będą musiały między innymi przesyłać informacje o zarejestrowanej sprzedaży online do specjalnego Centralnego Repozytorium Kas.

Warto przeczytać: NVIDIA otwiera się na świat Open Source

Jest jednak pewien drobny minus. Rozporządzenie pozwoli na używanie smartfonów jako kas, jednak przedsiębiorca nadal będzie musiał drukować papierowe paragony, zamiast wysyłać gotowe potwierdzenia zakupu na przykład na maila. To oznacza, że sprzedawca będzie musiał nosić ze sobą drukarkę – na szczęście na rynku znajduje się kilka mobilnych małych drukarek. W razie wejścia rozporządzenia w życie, popularność tego typu sprzętu może dynamicznie wzrosność. A kiedy wejdzie to rozporządzenie? Prawdopodobnie już 1 stycznia 2020 roku.

W Polsce coraz więcej usług i elementów możemy “mieć” w smartfonie – chociażby karty płatnicze oraz dowód rejestracyjny. Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!